Wizyta Sasina w USA. Tematem rozmów bezpieczeństwo energetyczne Polski
W rozmowie z Polską Agencją Prasową wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że USA są gotowe do zwiększenia dostaw gazu LNG dla Europy, jeśli dojdzie do przerw w dostawach z Rosji. Na przeszkodzie stoi jednak jedna kwestia.
Utrudnieniem w zwiększeniu dostaw może być przepustowość europejskiej infrastruktury, o czym podkreślił Sasin.
„Wyczułem z tej rozmowy, że problemem może być nie tyle zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, ile brak infrastruktury, bo na przykład Niemcy nie posiadają terminala LNG” - powiedział Sasin.
CZYTAJ: „Biznes Polska”. Energetyczny szantaż Putina
Dodał, że USA z uznaniem odnoszą się do działań Polski w kierunku uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, zaś jeśli będzie to możliwe, Polska jest gotowa przyjąć także gaz np. dla Niemiec, które bardziej są uzależnione od rosyjskiego gazu.
Sasin poinformował również, że uzyskał od sekretarz energii USA Jennifer Granholm zapewnienie o przyspieszeniu prac nad rozpoczęciem inwestycji dużej elektrowni atomowej, którą Polska zamierza zbudować we współpracy z koncernem Westinghouse do połowy lat 30. obecnego stulecia. Mowa była również o zapewnieniu amerykańskiego kapitału dla inwestycji.
Dodał też, że coraz więcej amerykańskich firm jest zainteresowanych współpracą z polskimi podmiotami w kwestii budowy małych reaktorów modułowych (SMR).
W poniedziałek „historyczną” zdaniem Sasina umowę o wdrożeniu pierwszych takich reaktorów podpisał koncern KGHM z firmą NuScale Power, która ma dostarczyć pierwsze z sześciu modułów do 2029 r.
CZYTAJ: Elektrownie atomowe w Polsce. Jest porozumienie
.@SasinJacek w #Waszyngton: Podjęliśmy trudną decyzje, aby mieć konkurencyjną gospodarkę w tym zmieniającym się świecie.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) February 14, 2022
Poniedziałek był pierwszym roboczym dniem wizyty wicepremiera w USA. We wtorek będzie w Nowym Jorku, gdzie spotka się m.in. z szefem nowojorskiej giełdy i przedstawicielami polonijnego biznesu. W środę odwiedzi zaś kopalnię KGHM w Nevadzie.
USA jest dla Polski strategicznym partnerem. Dziękuję Pani @JenGranholm, Sekretarz Energii za spotkanie. Rozmawialiśmy przede wszystkim o konkretnych rozwiązaniach biznesowych w zakresie energetyki jądrowej oraz zagrożeniach wynikających z obecnej sytuacji na Ukrainie.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) February 15, 2022