Ostatni rok zabrał nam kolejne znane postacie życia publicznego. Śmierć wielu z nich była wydarzeniem politycznym, które szokowało i o którym pisało się tygodniami. W dniu Wszystkich Świętych warto wspomnieć zmarłych w ostatnich 12 miesiącach, w tym ludzi związanych z naszym środowiskiem.
Jolanta Szczypińska
(ur. 24 czerwca 1957 r., zm. 8 grudnia 2018 r.) – jedna z bardziej rozpoznawalnych posłanek PiS. Pochodziła ze Słupska, gdzie w czasach komunizmu aktywnie włączała się w działania opozycji antykomunistycznej. Wielka miłośniczka zwierząt. Przez lata związana ze środowiskiem braci Kaczyńskich. W klubie parlamentarnym PiS pełniła funkcję wiceprzewodniczącej i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego partii.
Jan Olszewski
(ur. 20 sierpnia 1930 r., zm. 7 lutego 2019 r.) – polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. Jan Olszewski był również pierwszym premierem wybranym w całkowicie wolnych wyborach. To jego rząd rozpoczął proces wchodzenia Polski do Unii Europejskiej i do NATO. – Janie, panie premierze, dzisiaj przed tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że twoja postawa, twój program i działanie twojego rządu dobrze przysłużyły się ojczyźnie, trafnie definiowały narodowe potrzeby, były konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia – mówił Antoni Macierewicz podczas uroczystości pogrzebowych, w których wzięły udział tysiące ludzi.
Kornel Morawiecki
(ur. 3 maja 1941 r., zm. 30 września 2019 r.) – wybitna postać polskiego antykomunizmu. Twórca Solidarności Walczącej i marszałek senior. Podczas ceremonii pogrzebowej na Warszawskich Powązkach ojca premiera żegnały tysiące ludzi, w tym byli współpracownicy z podziemia. Na pogrzebie obecni byli prezydent Andrzej Duda, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. – On chciał wolnej Polski, on chciał niepodległej Polski, nie godził się na żadną inną. Był pod tym względem niezłomny. Był wyśmiewany, atakowany, krytykowany, był więziony, deportowany właśnie dlatego, że chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy – mówił podczas pogrzebu Andrzej Duda.
Jan Szyszko
(ur. 19 kwietnia 1944 r., zm. 9 października 2019 r.) – polityk, naukowiec, leśnik i ekolog. Przez długie lata naukowo związany ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Czterokrotny minister środowiska. Od zawsze związany politycznie ze środowiskiem braci Kaczyńskich. – Był człowiekiem niezwykle mocno związanym z prawem przyrody, z prawem lasu. Jednocześnie miał twarde, zdecydowane poglądy. Dotyczyło to zarówno kwestii publicznych, jego zaangażowania w trudną działalność, jak i z przekonaniami naukowymi, ogromną wiedzą, którą wykorzystywał i której bronił, bo często była przedmiotem ataków. Był zdecydowany, jednoznaczny, twardy jak stal – mówił podczas uroczystości pogrzebowych w Starej Miłosnej prezes Jarosław Kaczyński.
Karol Jerzy Tendera
(ur. 7 lipca 1921 r., zm. 1 października 2019 r.) – polski robotnik przymusowy, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, polski świadek Zagłady. Autor pozwu przeciwko niemieckiej telewizji publicznej ZDF za używanie przez stację określenia „polskie obozy zagłady” w kontekście wybudowanych przez Niemców na terenie przedwojennej Polski obozów zagłady.
Paweł Adamowicz
(ur. 2 listopada 1965 r., zm. 14 stycznia 2019 r.) – polski prawnik, samorządowiec i polityk, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, w latach 1998–2019 prezydent Gdańska. Jego brutalne morderstwo podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wywołało szok opinii publicznej.
Karol Cyryl Modzelewski
(ur. 23 listopada 1937 r., zm. 28 kwietnia 2019 r.) – polski historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, członek PAN oraz dysydent, więzień polityczny i działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Tadeusz Władysław Pieronek
(ur. 24 października 1934 r., zm. 27 grudnia 2018 r.) – polski duchowny rzymskokatolicki, kanonista, profesor nauk prawnych, biskup pomocniczy sosnowiecki w latach 1992–1998, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993–1998, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998–2004.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rusiński: wybory w USA są bardzo chaotyczne
Tusk komentuje wybory w USA. Remedium na wszystkie bolączki ma być federalizacja UE. Sakiewicz mocno odpowiada premierowi
Nastolatek z impetem wjechał quadem w busa
Cejrowski: jeśli nie zrobisz w sprawie swojego dziecka awantury, to jakiś zbok przychodzi z piórami w tyłku i …