Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
12:10 Polska: posłowie PiS z kontrolą poselską w Szpitalu Południowym, chcą zapytać o pieniądze i plan naprawczy
11:45 Lublin: byli policjanci i detektywi oskarżeni o przekroczenie uprawnień
11:20 Zachodniopomorskie: w drawskim szpitalu w operacji kolana pomoże robot
10:47 Litwa: rząd podał się do dymisji po zmianach w koalicji, Sinkeviczius obejmie funkcję premiera
10:10 Iran: rozmowy USA-Iran skutkowały utworzeniem czterech grup roboczych
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

W Wielkopolsce o Polskim Ładzie. Witek: Tak wyjątkowego programu jeszcze nie było

Źródło: Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Władza, która w sposób odpowiedzialny podchodzi do rządzenia, myśli przede wszystkim o tym, żeby coś dobrego po sobie pozostawić — mówiła w sobotę w Lesznie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreślała, że odpowiedzialna władza, nawet jeśli coś jej nie wychodzi, nie zamiata tego pod dywan.

W sobotę marszałek Sejmu Elżbiety Witek przebywa z wizytą w województwie wielkopolskim. Podczas spotkania z mieszkańcami Leszna podkreślała, że wszystko, co robi władza, ma służyć młodym ludziom i następnym pokoleniom. „Jestem przekonana, że każda władza, która w sposób odpowiedzialny podchodzi do rządzenia, myśli przede wszystkim o tym, żeby coś dobrego po sobie pozostawić” - powiedziała.

Przyznała jednak, że „oczywiście, jak każdej władzy, nie wszystko wychodzi. Ale ta odpowiedzialna władza, nawet wtedy, kiedy coś jej nie wychodzi, to nie zamiata tego pod dywan, nie udaje, że problemu nie ma, tylko szuka nowych rozwiązań” - podkreślała.

Pomoc rządu w czasie kooronakryzysu była „przeogromna”

Mówiąc o kryzysie związanym z pandemią koronawirusa, marszałek podkreśliła, że pomoc rządowa dla pracodawców i pracowników „była przeogromna. Zareagowaliśmy bardzo szybko i dzięki temu udało się doprowadzić do sytuacji, że parę milionów Polaków nie straciło pracy, że udało się przetrwać ten najtrudniejszy moment” – mówiła.

- Ale żeby szybko się odbić od tego dołka, w jakim się znaleźliśmy, trzeba było mieć nowy plan. I powstał ten nowy plan. Są do niego narzędzia. To nie jest plan wymyślony w ciągu jednej chwili, tylko przez cały czas pandemii. Powstał projekt wyjątkowy. Takiego w Polsce nigdy jeszcze nie było. Podejrzewam, że nie tylko w Polsce, ale w Europie, a być może na świecie, takiego programu jak Polski Ład jeszcze nie było – powiedziała Witek.

Polski ład „dotyka absolutnie każdej” dziedziny życia

Mówiąc o Polskim Ładzie zaproponowanym przez PiS, marszałek podkreśliła, że „dotyka on absolutnie każdej” dziedziny życia. „On jest skierowany do wszystkich Polaków. My nigdy nie dzieliliśmy Polaków na lepszych i na gorszych, na tych z małych miast i dużych ośrodków, wręcz przeciwnie” – zaznaczyła polityk.

Marszałek dodała, że w czasach rządów PO-PSL to duże miasta miały się rozwijać, a bogactwo z dużych miast wojewódzkich miało „spłynąć na Polskę powiatową. Ten pomysł na Polskę okazał się kompletnie nietrafiony” – oceniła.

Każdy zasługuje na godne życie

- Obowiązkiem państwa i rządu jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której każdy z nas mógł godnie żyć i żeby Polska rozwijała się równomiernie. Dlatego, żeby doprowadzić do sytuacji równomiernego rozwoju, trzeba było najpierw dać więcej pieniędzy, więcej programów właśnie w te rejony naszego państwa, które były najbardziej zaniedbane, czyli na wschodnią część naszego państwa – powiedziała.

Dodała, że dzięki walce z tzw. mafiami vat-owskimi udało się uzyskać więcej pieniędzy dla budżetu państwa. „Obowiązkiem państwa jest podzielenie się tymi pieniędzmi z obywatelami, oddanie ich obywatelom” – podkreśliła.

Marszałek Witek wymieniła różne programy społeczne wprowadzone przez rząd, w tym m.in. program 500 Plus i 300 Plus, program Maluch Plus oraz 13. i 14. emeryturę.

Polski Ład uda się przy powszechnej zgodzie

Oceniła, że niejeden rząd przy pandemii znalazłby pretekst, by ograniczyć wprowadzone programy społeczne. Witek zaznaczyła, że obecny rząd tego nie zrobił. „I ten Polski Ład to są kolejne propozycje dla Polaków – przemyślane, przeliczone. Ale ten Polski Ład uda się tylko wtedy, kiedy będzie powszechna zgoda. Kiedy państwo uznacie, że ten program jest dobry, konieczny, potrzebny” – powiedziała.

Marszałek dodała, że jednym z pierwszych projektów z Polskiego Ładu, który ma wejść w życie, dotyczy budowy domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. na zgłoszenie.

Polityk zapewniła, że samorządy otrzymają wsparcie rządowe na inwestycje niezależnie od tego, jakie ugrupowanie rządzi w danej gminie. „Już wiemy, że wpłynęły wnioski na kwotę 46 mld zł, a mamy do dyspozycji w pierwszej transzy, na pierwszy kwartał ponad 20 mld zł” – powiedziała Witek.

Zasługujemy na wyższą pozycję w Europie

Witek oceniła, że bardzo szybko możemy zacząć doganiać poziom życia mieszkańców tzw. starej UE.

- Przez tyle lat byliśmy poniżani. Polska była traktowana jak rynek surowcowy, bo jesteśmy krajem niezmiernie bogatym. Polska była traktowana jako rynek taniej siły roboczej. Polska była traktowana jako rynek zbytu obcych towarów. Dzisiaj my stajemy się coraz mocniejsi i niestety to się w Europie nie podoba, że Polska się dźwiga gospodarczo. Ale my na to zasługujemy – powiedziała Witek.

Pytana przez dziennikarzy o sprawę wniosku Prokuratora Generalnego o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, powiedziała, że wniosek jest poddawany analizie formalnej, a potem trafi do Komisji Regulaminowej. „Komisja Regulaminowa wyda rekomendacje. Decyzję podejmie Sejm” – zaznaczyła.

Budujmy Polskę szczęśliwych rodzin

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że wprowadzane przez ostatnie pięć lat programy społeczne i gospodarcze „mają służyć temu, abyśmy budowali Polskę szczęśliwych rodzin”.

Dodała, że PiS nie pozwoli, by program 500 Plus został zabrany polskim rodzinom. „Nie będziemy, tak jak posłowie PO mówią, łączyć programu Rodzina 500 Plus ze szczepieniami. Nie, szczepienia są bardzo ważne. Ale to inwestowanie w polską rodzinę, to aby rodzina polska podniosła swoją godność, to są nasze rządy” – mówiła.

W trakcie swojej sobotniej wizyty w Wielkopolsce marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedziła Leszno, skąd udała się do Rawicza.

PAP