„Wolne głosy”. Maląg: Musimy przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym

Fot. Pixabay/PublicDomainPictures

- Sytuacja demograficzna Polski jest bardzo trudna, premier Mateusz Morawiecki zwracał na to uwagę już kilka lat temu. Gdybyśmy nic w tej sprawie nie robili, to w 2100 roku Polaków mogłoby być 16 mln. To obrazuje, w jak trudnej sytuacji jest nasz kraj. Dlatego podejmujemy działania, by przeciwdziałać negatywnym trendom – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w programie „wolne głosy” na antenie TV Republika.

Jak przypomniała minister strategia demograficzna rządu, która jest połączona z Polskim Ładem, ma na celu odwrócić te negatywne trendy. Już w jakimś, choć niewystarczającym stopniu, udało się w przypadku programów „Rodzina 500+”, „Dobry Start”, czy innych.

latego – jak zaznaczyła minister - „celem Strategii Demograficznej 2040 jest wzmocnienie sytuacji rodziny, a także niwelowanie negatywnych czynników wpływających na dzietność”. Jednak musi ona być realizowana w oparciu o współpracę rządu, samorządów, organizacji pozarządowych oraz pracodawców.

- Budujące jest to, że młodzi chcą mieć dzieci – podkreśliła minister i dodała, że kluczowe jest tutaj niwelowanie barier utrudniających założenie rodziny. „Ten cel jest połączony z Polskim Ładem, w którym zapisane są konkretne propozycje rozwiązań” - zaznaczyła Maląg.

Niwelowanie barier

Przypomniała, że wśród mechanizmów ułatwiających zakładanie rodziny, przewidzianych przez Polski Ład są m.in. mieszkania z zagwarantowanym przez państwo wkładem własnym, który to wkład może zostać umorzony w zależności od liczby dzieci. Kolejnym rozwiązaniem są bony mieszkaniowe, przeznaczone dla rodzin wprawdzie już posiadających mieszkanie, ale nieodpowiadające potrzebom.

Kluczowe są również „zmiany w zakresie prawa pracy i stabilizacji zawodowej. Zgodnie z projektami już druga umowa o pracę maiłaby być podpisywana na czas nieokreślony. Do tego dochodzi ochrona miejsc pracy dla kobiet w ciąży oraz ojców. Chcemy także umożliwić łączenie pracy z życiem rodzinnym, czy to poprzez pracę zdalną, czy też zmniejszony lub jej elastyczny wymiar” - zaznaczyła minister.

Szerokie konsultacje

- Te wszystkie propozycje będą szeroko konsultowane, m.in. na forum dialogu społecznego. Te konsultacje chcemy przeprowadzić do końca września, a następnie zamierzamy, żeby już skonsultowana strategia została przyjęta przez Radę Ministrów na jesieni – podkreśliła Maląg.

- Te rozwiązania są korzystne dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla Polski. Dzisiaj musimy tworzyć dobry klimat wokół rodziny, tworzyć Polskę szczęśliwych rodzin – powiedziała minister.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy