W Krakowie przeszedł marsz pamięci getta
Dla uczczenia 75. rocznicy likwidacji przez Niemców krakowskiego getta, w niedzielę odbył się w Krakowie Marsz Pamięci. W wydarzeniu wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski.
- Wypełniam zaszczytny obowiązek reprezentując w tym miejscu Prezydenta RP, by oddać hołd ofiarom, które tutaj zginęły, zostały wygnane do KL Płaszów lub zmarły po drodze do tego niemieckiego obozu zagłady – powiedział Wojciech Kolarski. - Jestem też tutaj jako znak budowania Rzeczypospolitej, w której nie ma miejsca na antysemityzm, na nienawiść; w której wydarzenia, które się tutaj rozegrały, są jedynie przeszłością – podkreślił minister Kolarski.
Przypomniał także datę 12 marca 1943 r., kiedy powstał Krakowski Komitet Pomocy Żydom, będący częścią aktywności Rady Pomocy Żydom "Żegota". - Te osoby, które wtedy podejmowały wysiłek, żeby ratować swoich żydowskich współbraci i współobywateli, są naszymi narodowymi bohaterami. Jestem tutaj dzisiaj by pokazać, że do tej postawy nawiązuje wolna suwerenna Rzeczpospolita – zaznaczył prezydencki minister.
Marsz Pamięci organizowany jest corocznie w rocznicę likwidacji getta. Jego ideą jest upamiętnienie blisko 2 tysięcy Żydów, którzy 13 i 14 marca 1943 r. zostali zabici w samym tylko getcie z rąk niemieckiego okupanta. Ideą marszu jest symboliczne ukazanie zwycięstwa życia nad śmiercią.
#Krakow Marsz z pl. Bohaterów Getta pod Pomnik na terenie byłego hitlerowskiego obozu KL Plaszow. 75. rocznica likwidacji getta. Pamiętamy! #getto @BSKrakow pic.twitter.com/4fRTvlcjJW
— Kraków (@krakow_pl) 11 marca 2018