Murale poświęcone stoczniowcom, fotografie z walk ulicznych czy filmy z robotnikami. Szczeciński oddział IPN przygotował wiele atrakcji z okazji 50. rocznicy Grudnia ’70.
- Po 50. latach od Rewolty Grudniowej nadal niewiele wiemy o szczecińskich ofiarach. Przez wiele lat rodziny milczały z obawy o własne bezpieczeństwo, mając w pamięci ich okrutne potraktowanie jeszcze w Grudniu 1970 r. Dlatego podjęliśmy trud poszukiwań śladów ofiar i ich rodzin w całej Polsce - napisano na stronie internetowej szczecińskiego oddziału IPN.
Dzięki pomocy rodzin, instytucji, wielu osób oraz ponownemu przeczytaniu kilkuset tomów akt udało się zdobyć nowe dokumenty i m.in. prześledzić ostatnie godziny życia ofiar.
Powstały filmowe epitafia. Również broszura popularnonaukowa "Szczeciński Grudzień 1970. Pamiętamy!", w której znajdują się biogramy szesnastu ofiar Grudnia ’70.
Przygotowano także grę "G-70" w aplikacji na telefon.
Jej tematem są wydarzenia, które rozegrały się w Szczecinie 50 lat temu.
- Gra prowadzi uczestnika przez najważniejsze miejsca związane ze Szczecińskim Grudniem 1970 r. - podano. Dostępna będzie do końca grudnia br.
Na stronie oddziału IPN dostępna jest także dyskusja online "Grudzień '70. Fakty i konteksty", poruszająca kwestie m.in. miejsca robotników w PRL i ich roli w komunistycznym systemie i sytuacji społecznej w przededniu Grudnia ’70.
W dyskusji moderowanej przez dra Sebastiana Ligarskiego wzięli udział prof. Padraic Kenney z Indiana University, prof. Jerzy Eisler z oddziału IPN w Warszawie i Instytutu Historii PAN oraz historyk i świadek historii dr Michał Paziewski.
Na ścianie budynku Szczecińskiego Parku Przemysłowego, w pobliżu historycznej bramy Stoczni Szczecińskiej powstał mural "Strajkujemy aż do zwycięstwa", upamiętniający uczestników Grudniowej Rewolty 1970 r.
Autorką muralu z wizerunkami pięciu osób i napisem "Stoczniowcy" jest Sabina Twardowska. Wykonały go Dorota Borowska, Agnieszka Zdonek i Agnieszka Mania. Oficjalne odsłonięcie nastąpi podczas uroczystości rocznicowych.