Przejdź do treści

TK odroczył rozprawę ws. środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE do 13 maja

Źródło: Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Do 13 maja do godz. 12 Trybunał Konstytucyjny odroczył rozpoczętą w środę rozprawę ws. wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce - chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Pytanie do TK zadała ta Izba.

Środowa rozprawa przed TK trwała ponad 40 minut. W tym czasie sędzia Małgorzata Bednarek z Izby Dyscyplinarnej SN przedstawiła uzasadnienie skierowanego do Trybunału pytania. Po jej wystąpieniu i kilkunastominutowej przerwie rozprawa została odroczona.

Jak uzasadniła przewodnicząca składowi TK sędzia Krystyna Pawłowicz, odroczenia dokonano w celu umożliwienia zapoznania się przedstawicielom Rzecznika Praw Obywatelskich, który jest uczestnikiem sprawy, z obszernym stanowiskiem Sejmu. RPO otrzymał to stanowisko we wtorek. Ponadto przedstawiciel Rzecznika wnioskował o umożliwienie wzięcia udziału w rozprawie drugiemu reprezentantowi Biura RPO. Wnioski takie na samym początku rozprawy złożył Paweł Filipek z Biura RPO.

W środowej rozprawie brali też udział przedstawicie: Prezydenta RP - Anna Surówka-Pasek, Sejmu - Arkadiusz Mularczyk, MSZ - Piotr Wawrzyk i Prokuratora Generalnego - Andrzej Reczka.

Rozpatrywane przez TK zagadnienie Izba Dyscyplinarna SN sformułowała przed ponad rokiem. Generalnie przedmiotem przedstawionego Trybunałowi pytania "jest ocena zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie zobowiązania państwa członkowskiego przez Trybunał Sprawiedliwości UE do wykonania środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej". Środki tymczasowe są swoistym zabezpieczeniem udzielanym do czasu wydania wyroku przez TSUE.

Pytanie zostało skierowane po postanowieniu wydanym 8 kwietnia ub.r. przez TSUE. Trybunał unijny postanowił wtedy zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.

Dzień później - 9 kwietnia ub.r. - Izba Dyscyplinarna, rozpatrując sprawę immunitetową sędziego w związku z prowadzeniem samochodu po pijanemu, postanowiła zawiesić te sprawę i skierować pytanie do TK odnoszące się do zastosowania się do orzeczonych przez TSUE środków tymczasowych.

W uzasadnieniu pytania Izba Dyscyplinarna zaznaczyła m.in., że Polska została zobowiązana przez TSUE do wykonania środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania sądownictwa "mimo tego, że sprawy te nie zostały przekazane do gestii Unii Europejskiej i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej".

- Narusza to konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organowi międzynarodowemu i powoduje, że państwo będzie działać z naruszeniem zasad demokratycznego państwa prawnego i legalizmu - mówiła przed TK sędzia Bednarek.

Jak wskazała, jeśli w tej sprawie TK uzna, że kwestionowana norma jest niezgodna z przywołanymi wzorcami kontroli, wówczas sąd zadający pytanie nie będzie związany zobowiązaniem do stosowania się do środków tymczasowych dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy publicznej. Jeśli natomiast Trybunał uzna, że wskazana norma jest konstytucyjna, wówczas SN będzie musiał wykonać zobowiązanie z niej wynikające, co przekłada się na brak możliwości rozpoznawania zawisłej przed nim sprawy przez Izbę Dyscyplinarną.

- Istotą tego pytania prawnego jest w głównej mierze stwierdzenie przez TK, jaki jest zakres kompetencji TSUE. Czy zakres tych kompetencji może mieć charakter dorozumiany? Czy też musi to być ujęte osobnym stwierdzeniem, osobnym aktem umowy międzynarodowej? - powiedziała sędzia Bednarek.

Po jej wystąpieniu TK ogłosił przerwę w rozprawie do 13 maja.

- TK dopuścił przedstawienie stanowiska przez przedstawiciela SN tylko dlatego, że jest ono powszechnie znane wszystkim uczestnikom postępowania i nie będzie miało to negatywnego wpływu na prawa pozostałych uczestników - powiedziała sędzia Pawłowicz.

TK rozpatruje tę sprawę w składzie pięciorga sędziów. Poza przewodniczącą Krystyną Pawłowicz w składzie są jeszcze - sprawozdawca sprawy sędzia Bartłomiej Sochański oraz Stanisław Piotrowicz, Zbigniew Jędrzejewski i Justyn Piskorski. 

PAP

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Krowa uciekła ze szkoły rolniczej. Zarządzili na nią obławę |FILM

Kryzys w handlu Ameryki Północnej: Meksyk i Kanada idą na wojnę

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Najnowsze

Krowa uciekła ze szkoły rolniczej. Zarządzili na nią obławę |FILM

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Kryzys w handlu Ameryki Północnej: Meksyk i Kanada idą na wojnę

Rozpętała piekło wokół siebie. Zdziwiona falą hejtu. Pogubienie

Kanada ma problem u siebie, a chce uderzyć w Trumpa...