Przejdź do treści
Represje Łukaszenki wobec polskiej mniejszości. Polska interweniuje w OBWE i ONZ
Fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda poprosił sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid o wniesienie na agendę sprawy Polaków zatrzymywanych na Białorusi — poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. W czwartek o godz. 16 prezydent spotka się w BBN z szefami służb specjalnych.

W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Podczas briefingu przed Pałacem Prezydenckim Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem, a także z polską placówką dyplomatyczną i konsularną. „Sytuacja jest bardzo trudna. Sytuacja, z którą się spotykamy na Białorusi, jest absolutnie nieakceptowalna” - oświadczył.

Prezydent zapelował o wsparcie do OBWE

- Prezydent dosłownie przed kilkudziesięcioma minutami rozmawiał z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid i poprosił ją o to, żeby ta sprawa została jak najszybciej wniesiona na agendę OBWE — przekazał Spychalski.

- Prezydent oczywiście przedstawił nasze stanowisko, sytuację mniejszości polskiej na Białorusi. Precyzyjnie poinformował także, jaka jest sytuacja mniejszości białoruskiej w Polsce, która jest oczywiście bardzo dobra — dodał minister.

Poinformował także o apelu do prezydencji szwedzkiej, aby wsparła ten temat.

Spychalski dodał, że Andrzej Duda będzie o tej sprawie rozmawiał także z prezydent Estonii. Jak tłumaczył, kraj ten jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, stąd ta rozmowa i prośba, „ażeby za pośrednictwem Estonii ta sprawa została także wniesiona na posiedzenie RB ONZ”.

Sprawą zajmuje się BBN

- O godz. 16 prezydent w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotka się z szefami służb specjalnych. Ta sprawa będzie jeszcze wnikliwie omówiona i przedstawiona przez szefów służb — powiedział Spychalski podczas briefingu prasowego.

Dodał, że prezydent Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego — i do takiego spotkania dojdzie w najbliższych kilku dniach — szefów Związku Białorusinów w Polsce. Jak przekazał, spotkanie ma na celu pokazanie przede wszystkim „jak te rozmowy i te relacje mogą być zbudowane na dobrych fundamentach”.

Zapewnił jednocześnie, że Kancelaria Prezydenta będzie informować na bieżąco o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez głowę państwa w tej sprawie.

Spychalski zapowiedział ponadto, że w czwartek na fasadzie Pałacu Prezydenckiego zostanie wyświetlona specjalna iluminacja wspierającą Polaków mieszkających na Białorusi.

Wsparcie ze strony UE

W czwartek tuż po godzinie 13, rozpoczął się dwudniowy wideoszczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Przed jego rozpoczęciem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podniesie na spotkaniu temat walki reżimu w Mińsku z Polakami.

Oświadczenie w sprawie prześladowaniu Polaków wydał również szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

- Jesteśmy świadkami dalszej eskalacji represji wobec narodu białoruskiego, w tym zorganizowanych kampanii prześladowań obrońców praw człowieka, dziennikarzy i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Ostatnie wydarzenia pokazały, że najnowszym celem tej polityki jest Związek Polaków na Białorusi — napisał szef unijnej dyplomacji w oświadczeniu.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zaapelowało do instytucji unijnych o zdecydowane działania na rzecz demokratycznej Białorusi po aresztowaniu w tym kraju Poczobuta i Borys. Sprawa eskalacji sytuacji na Białorusi i stosowanych represji była też poruszana przez polskiego ambasadora przy UE Andrzeja Sadosia na spotkaniach z ambasadorami innych krajów członkowskich oraz z przedstawicielami instytucji unijnych.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.

PAP

Wiadomości

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Najnowsze

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi