Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z prezydentem Izraela
O zbliżeniu społeczeństw polskiego i izraelskiego, współpracy badawczo-rozwojowej i kwestiach bezpieczeństwa rozmawiali premier Ewa Kopacz i prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Z prezydentem Izraela spotkali się także marszałkowie Sejmu i Senatu.
Spotkania z przedstawicielami polskich władz kończą dwudniową wizytę oficjalną prezydenta Izraela w Polsce.
Rozmowy z premier Kopacz dotyczyły m.in. przyszłorocznych obchodów 25. rocznicy wznowienia polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych – poinformował w komunikacie CIR. "Szefowa rządu i prezydent Izraela omówili możliwości podjęcia dalszych wysiłków na rzecz zbliżenia społeczeństwa polskiego i izraelskiego, w tym rozszerzenia programu wymiany młodzieży z Polski i Izraela oraz propagowania wiedzy na temat tysiącletniej historii współistnienia Polaków i Żydów" – napisano w komunikacie.
Efektem wizyty prezydenta Izraela w Polsce jest umowa o współpracy w zakresie badań i rozwoju w sektorze przemysłu – poinformowano. "To istotny krok na drodze zacieśniania współpracy gospodarczej między Polską a Izraelem" – podkreślono w komunikacie.
CIR informuje także, że podczas spotkania poruszono kwestię wzmocnienia dwustronnej współpracy wojskowej oraz zainicjowania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Omawiano też problem bliskowschodniego procesu pokojowego i zagrożeń związanych z Państwem Islamskim.
W środę z prezydentem Izraela spotkał się także marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Przed spotkaniem Kancelaria Sejmu informowała, że rozmowa ma dotyczyć dotychczasowej współpracy polsko-izraelskiej, perspektyw rozwoju, w tym w dziedzinie gospodarki oraz obronności, a także wyzwań międzynarodowych m.in. zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego.
Po trwającej ok. pół godziny rozmowie Sikorski i Riwlin złożyli wieńce przed tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz posłów II RP, którzy zginęli w drugiej wojnie światowej.
Następnie z prezydentem Izraela spotkał się także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Środa jest ostatnim dniem wizyty prezydenta Izraela i jego małżonki w Polsce. Riwlin spotkał się także na Politechnice Warszawskiej ze studentami oraz z polskimi naukowcami, m.in. z prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. Michałem Kleiberem oraz byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzym Stępniem.
Wizytę na Politechnice Warszawskiej prezydent Izraela rozpoczął od spotkania ze studentami. Podkreślił, że czuje się dumny i zaszczycony mogąc odwiedzić ich podczas swego pobytu w Polsce. Pogratulował im osiągnięć naukowych. – Prestiż tej uczelni jest znany. Spodziewam się i jestem przekonany, że wielu z obecnych studentów Politechniki Warszawskiej zostanie w przyszłości liderami Polski, Europy i całego świata – powiedział Riwlin.
Prezydent Izraela podkreślił też, że związki narodów polskiego i żydowskiego mają tysiąc lat, a wielu Izraelczyków ma polskie korzenie. Zgromadzeni w auli PW studenci wysłuchali następnie wykładu na temat innowacji, który wygłosił dr Yehoshua Gleitman.
Następnie Riwlin udał się na spotkanie z przedstawicielami polskiego środowiska naukowego. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej, na spotkaniu obecni byli rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, prorektor ds. nauki prof. Rajmund Bacewicz, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, a także profesorowie: Jerzy Woźnicki, Józef Lubacz, Włodzimierz Kurnik, Jerzy Stępień, Aldona Drabik, Tomasz Szapiro, Marek Szyndel, ks. Bogusław Milerski, Andrzej Mastalerz, Jerzy Banaszek oraz Leon Gradoń.
Na spotkaniu z przedstawicielami środowiska naukowego obecni byli również przedstawiciele strony izraelskiej.
We wtorek prezydenci Polski i Izraela Bronisław Komorowski i Reuwen Riwlin wspólnie otworzyli główną ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich - "1000 lat historii Żydów Polskich". Był to kluczowy punkt programu dwudniowej wizyty izraelskiego prezydenta. Wcześniej tego dnia prezydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej oraz o kwestiach bezpieczeństwa, w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Jest to pierwsza zagraniczna wystawa prezydenckiego prezydenta od czasu wybrania go na to stanowisko w czerwcu br. 74-letni Riwlin na stanowisku prezydenta zastąpił laureata Pokojowego Nobla Szimona Peresa.