Pielęgnacja, toaleta przeciwodleżynowa, karmienie. W WOT skończył się kolejny kurs wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym.
W związku ze zwiększającą się liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentem przewlekle chorym, wyzwaniem staje się nie tylko samo zakażenie personelu, ale obciążenie opieką nad pacjentem leżącym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w WOT zakończono kolejne szkolenie, które ma na celu wsparcie personelu medycznego w codziennej pracy.
Od jesieni ubiegłego roku w Wojskach Obrony Terytorialnej prowadzone są kursy wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym. Ponad 500 żołnierzy ukończyło tego typu szkolenie i jest zaangażowanych we wsparcie personelu medycznego w obszarze zadań związanych z opieką nad pacjentem leżącym. Celem kursu jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych u pacjentów leżących, nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz przygotowanie żołnierzy do roli opiekuna pacjentów leżących. W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, kolejna grupa żołnierzy OT podnosiła kompetencje w opiece nad pacjentem leżącym. Szkolenia tego typu odbywały się także w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.
Nieoceniona pomoc żołnierzy
Kurs prowadzą pielęgniarki, żołnierze OT, które pracują również w szpitalach covidowych, znają potrzeby ochrony zdrowia i wiedzą, jak przygotować żołnierzy do udzielania pomocy w podmiotach leczniczych. Żołnierze od wielu miesięcy służą w szpitalach, na SOR, w DPS-ach. – Pacjentów chorych na COVID-19 w naszych szpitalach i podmiotach sprawujących opiekę stacjonarną nad pacjentem przybywa, obciążenie obowiązkami przy najciężej chorych rośnie. Osoby pracujące w podmiotach, do których kierowane jest wojsko jako osoby wspierające, bardzo sobie cenią tę pomoc. Szczególnie trudna sytuacja jest w DPS-ach, które zostały mocno dotknięte brakiem personelu - chorują i pacjenci, i opiekunowie. Jeżeli wchodzi tam przeszkolony żołnierz, z chęcią niesienia pomocy i pracuje przy pacjencie, to ta pomoc jest nieoceniona. Żołnierz może umyć pacjenta, może realizować profilaktykę przeciwodleżynową, może pacjenta nakarmić, poprawić jego komfort, przewieźć do miejsca wykonywania badań - odciążając w ten sposób personel medyczny w obszarze podstawowych czynności. W codziennej pracy, w obecnej sytuacji, każda para rąk jest na wagę złota – powiedziała ppor. OT Anna Wiejek, pielęgniarka pracująca w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie i w izolatorium, żołnierz 4 Warmińsko–Mazurskiej Brygady OT oraz instruktorka na kursie.
Młodzi Polacy są ideowi
– W procesie leczenia, najbardziej czasochłonne jest pielęgnowanie pacjenta, w przypadku pacjenta w ciężkim stanie – wymaga także dużego wysiłku fizycznego osób, które te czynności wykonują. Dzięki pomocy przeszkolonych do tych czynności żołnierzy – personel medyczny może w pełni swój czas poświęcić na leczenie pacjentów a tym samym pomóc większej liczbie pacjentów – dodała szer. OT Aneta Trzcińska , pielęgniarka nefrologiczna i żołnierz 13 Śląskiej Brygady OT, wykładowca na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, oraz Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Nefrologicznych.
Program szkolenia obejmuje takie aspekty jak pomoc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych u osób leżących (zmiana pościeli, codzienna toaleta osobista), karmienie pacjentów, współpraca i pomoc personelowi pielęgniarskiemu w zakresie realizowania planu opieki nad pacjentami leżącymi. Żołnierze poznają psychologiczne aspekty i specyfikę opieki nad pacjentem starszym, niesamodzielnym, przewlekle chorym oraz nabywają praktyczną wiedzę niezbędną do sprawowania opieki nad pacjentem leżącym, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z osobami chorymi i niesamodzielnymi. Są wprowadzeni do tego, z czym trzeba się zmierzyć w codziennej pracy.
Duża liczba zgłaszających się na kursy żołnierzy OT to osoby w wieku nieco powyżej 20 lat. Młodzi Polacy są ideowi i pełni chęci pomocy najbardziej potrzebującym rodakom.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!