Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
15:14 Ukraińska armia: drony uderzyły w bazę Floty Bałtyckiej w Kronsztadzie koło Petersburga
13:27 Papież w Hiszpanii: przybywam do was, aby umacniać, dodawać odwagi i inspirować wierzących do odnowionej wierności Ewangelii, a zarazem wspierać głębsze pojednanie i współpracę między różnymi środowiskami tego narodu
13:23 Kraków: dziewięciu salezjanów – ks. Jan Świerc i jego towarzysze – zostało włączonych w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Będą oni wspominani liturgicznie co roku 23 maja
12:03 Rosja: atak dronów wywołał pożar w składzie paliwa w mieście Ust-Łabinsk w Kraju Krasnodarskim na południu europejskiej części tego kraju
10:57 Policja: od początku 2026 r. wskutek utonięcia zmarło 65 osób
09:57 Bieszczady: niska podstawa chmur, około 12 stopni i widoczność miejscami ograniczona do 500 metrów
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chełm zaprasza do złożenia podpisów poparcia dla komitetu inicjatywy ustawodawczej „Stop banderyzmowi”, 6 czerwca (sobota), w godz.11-15, ul. Lwowska 14
Wydarzenie W sobotę 6 czerwca o godz. 18.00 przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się uroczystości związane z 16. rocznicą jego beatyfikacji. Jednym z wyjątkowych punktów wydarzenia będzie posadzenie drzewka tatrzańskiego przez górali
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na Jubileuszowe Spotkanie Czcicieli Męczenników z Pariacoto, 06-07 czerwca, Kalwaria Pacławska
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" Kołobrzeg, Koszalin zapraszają na spotkanie dr. Markiem Wochem 6 czerwca, godz. 16:00. Hotel Stary Koszalin, ul. Szczecińska 32
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na spotkanie z posłem Januszem Kowalskim i konstytucjonalistą dr. Oskarem KIDĄ. 8 czerwca, godz. 18:00. Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Elbląg i poseł Teresa Wilk zapraszają na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 9 czerwca, godz. 17:00, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego filia w Elblągu, ul. Stoczniowa 10
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem. 10 czerwca, godz. 18:00, aula w domu katechetycznym, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenia Informujemy, że powstał 565. Klub „Gazety Polskiej” w Hajnówce (woj. podlaskie)
Wydarzenia Informujemy, że reaktywował się Klub "Gazety Polskiej" Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"

Minister energii: Polska północna zostanie pozbawiona źródeł zasilania. Nie możemy polować na prąd

Źródło: Telewizja Republika

– Dzisiaj mamy na szczęście trzy inwestycje: Opole, Kozienice i Jaworzno. Te inwestycje w Polsce południowej zapewniają zasilanie, ale na dzień dzisiejszy Polska północna zostanie pozbawiona źródeł zasilania. Nie możemy polegać, że ten prąd będzie przesyłany bardzo długimi liniami, ale musimy mieć równomiernie rozłożone źródła zasilania. Kupowanie prądu od sąsiadów, to już brak bezpieczeństwa energetycznego. Nie możemy polować na prąd, musimy mieć stałe dostawy prądu – powiedział w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii odniósł się w rozmowie do kwestii przesyłu norweskiego gazu do Polski. Według niego, nie sięgamy do norweskiego gazu, ponieważ jego właścicielem w Norwegii jest PGNiG. Jak dodał, Polska już dawno zainwestowała w wydobycie gazu, a teraz chcemy ten gaz transportować do kraju.

Czy Polsce grozi "blackout"?

Tchórzewski został również zapytany o blackout, czyli awarię zasilania. Minister przyznał, że pojawiają się pewne sygnały ostrzegawcze w tej sprawie, jak również, że wygasają niektóre elektrownie z powodu wieku. – Już w Ostrołęce musi być na stałe jeden blok wyłączony, to są elektrownie bloków 200-megawatowych. Praktycznie rzecz biorąc 2020 rok jest rokiem, kiedy musimy zamknąć całkowicie Ostrołękę. W Dolnej Odrze prawdopodobnie z czterech bloków może zostanie jeden, jeśli zostanie dobrze wyremontowany – dodał.

"Polska północna zostanie pozbawiona źródeł zasilania"

Minister poinformował, że inwestycja w Ostrołęce została zatrzymana przez koalicję PO-PSL, zaś w tym roku byłaby finalizowana. Jak dodał, obecnie należy podejmować decyzję o przyspieszonych inwestycjach. Według niego polskie firmy inwestowały w źródła odnawialnej energii, wykupując farmy wiatrakowe od prywatnych inwestorów, co należy uznać za błąd. – Jak te farmy pobudowali prywatni inwestorzy, to mogli sobie ten prąd sprzedawać, a nasze firmy mogły się skopić na innych inwestycjach. Dzisiaj mamy na szczęście trzy inwestycje: Opole, Kozienice i Jaworzno. Te inwestycje w Polsce południowej zapewniają zasilanie, ale na dzień dzisiejszy Polska północna zostanie pozbawiona źródeł zasilania. Nie możemy polegać, że ten prąd będzie przesyłany bardzo długimi liniami, ale musimy mieć równomiernie rozłożone źródła zasilania – ocenił.

"Polacy zużywają prądu elektrycznego tylko 50 proc. tego, co mieszkańcy państw starej UE"

Tchórzewski przyznał również, że brak dostawy prądu, to nie jest jedyne zagrożenie. Jego zdaniem prądu musi być więcej, ponieważ Polska ma się dynamicznie rozwijać. – Polacy zużywają prądu elektrycznego tylko 50 proc. tego, co mieszkańcy państw starej UE. Przed nami stoją wyzwania, musimy mieć polski prąd. 85 proc. energii mamy z węgla, gwałtownie nie jesteśmy w stanie tego przestawić – stwierdził.

Telewizja Republika