Chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej, jednocześnie chcemy też nadzoru nad osobami, które tę broń już posiadają; nasza nowela wcale nie liberalizuje dostępu do broni - ocenił w PR1 Tomasz Rzymkowski (Kukiz\'15).
Wczoraj odbyło się pierwsze czytanieprojektu noweli ustawy o broni i amunicji, który został przygotowany przez grupę posłów Kukiz'15.
Poseł Rzymkowski w polskim Radiu mówił o projekcie: "Powiedzmy sobie jasno: dzisiaj, jeśli ktoś chce kupić broń, to nie musi wypełniać całej sterty papierów i udawać się do komendanta wojewódzkiego policji, gdzie zapewne - z pewnością graniczącą ze stuprocentową - nie dostanie tego pozwolenia na broń, natomiast w ciągu 5 minut może kupić taką broń - w pełni legalnie, podkreślam - na jednym z portali aukcyjnych". I dodał: "My chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej w Polsce; jednocześnie chcemy też wprowadzić nadzór nad tymi osobami, które tę broń już dzisiaj posiadają".
Zgodnie z projektem, pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie, jak obecnie, policja. "Ale ja się też absolutnie nie chcę upierać, że to musi być starosta. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość uważa, że to jest największy problem tej ustawy, to z największą przyjemnością złożymy poprawkę, żeby to był wojewoda, czyli przedstawiciel rządu w terenie" - powiedział Rzymkowski.
Według proponowanych przepisów, pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji właściciela broni - im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może mieć.
Autorzy projektuproponują następujące poziomy dostępu: pierwszy (obywatelska karta broni) - broń gazowa, niektóre rodzaje broni bocznego zapłonu i strzelby; drugi (pozwolenie na broń) - broń dopuszczona do posiadania przez osoby cywilne; trzeci (pozwolenie na broń, rozszerzone) - poziom drugi, plus prawo do noszenia broni krótkiej w ukryciu w miejscach publicznych.
Jednocześnie - zgodnie z przepisami unijnymi - utrzymano konieczność przedstawienia uzasadnionego powodu posiadania broni, podając przy tym przykładowy katalog powodów uznanych za uzasadnione. Projekt określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni - bycie karanym za niektóre przestępstwa, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!