Na antenie Radia dla Ciebie odbyła się dziś rozmowa z wiceministrem klimatu Jackiem Ozdobą w sprawie planowanych zmian przepisów, dotyczących gospodarki odpadami. Jednym z założeń jest możliwość wnioskowania przez samorządy o zgodę na dzielenie śmieci na trzy – a nie tak, jak dotychczas – pięć frakcji. Jak powiedział Ozdoba, w Warszawie taka zmiana byłaby niemożliwa.
Gminy będą musiały udowodnić, że podołają technicznie i mają do tego warunki.
– Gdybym miał podjąć taką decyzję dzisiaj, stolica nie otrzymałaby takiej zgody. Jest skansenem inwestycyjnym – mówił Jacek Ozdoba. – Nie mamy nowoczesnej sortowni, nowoczesnej biokompostowni, nowoczesnej spalarni odpadów. Ponad 12 lat rozmawiamy na temat budowy spalarni. Poradził sobie Kraków, Białystok, Gdańsk, Poznań, Szczecin, a w Warszawie dalej ten temat nie funkcjonuje – zaznaczył.
Propozycje ministerstwa klimatu dotyczące zmian w przepisach zakładają także m.in. zmianę stawki maksymalnej dla nieruchomości niezamieszkałych, tam, gdzie to możliwe indywidualnego rozliczania mieszkańców np. bloków, utrzymanie metody obliczania poziomu recyklingu przez gminy czy wydłużenie możliwości magazynowania frakcji do spalenia z roku do trzech lat.
Ma pojawić się też możliwość nieodbierania odpadów biodegradowalnych od gospodarstw, które zadeklarują, że kompostują je samodzielnie. Jak podkreślał Jacek Ozdoba, na korzystniejszy dla gmin zmieni się sposób obliczania wymaganego poziomu recyklingu. Wiceminister, pytany o termin wejścia w życie proponowanych rozwiązań ocenił, że może to być „późna jesień”.
Dodatkowe propozycje będą zakładać wzrost kar za zaśmiecanie miejsc publicznych do 5 tys. zł, a także do 8 lat więzienia za porzucanie odpadów niebezpiecznych. Ponadto ministerstwo przewiduje zwolnienie podmiotów zajmujących się recyklingiem z obowiązku zabezpieczania możliwych roszczeń.