Dwa miliony zł na ciasta dla pszczół. Dziś Światowy Dzień tych zapylaczy

Pszczoły uczestniczą w produkcji 1/3 żywności na świecie. Muszą odwiedzić aż 4 mln kwiatów, by zebrać nektar na 1 kg miodu. Z okazji ich święta wielkopolscy pszczelarze otrzymają 2 mln zł od Samorządu Województwa Wielkopolskiego na zakup pszczelich pokarmów. Z kolei w pociągach Kolei Wielkopolskich będą rozdawane nasiona do tworzenia kwietnych łąk.
Dwa miliony złotych przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego na wsparcie dla organizacji pożytku publicznego prowadzących pszczele pasieki w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich.”
Dziś Światowy #DzieńPszczół, najważniejszych zapylaczy! Wszyscy możemy zrobić coś dla ich ochrony, np.:
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) May 20, 2020
???? nie kosić choć części trawnika
???? założyć łąkę kwietną
???? zrobić poidełko dla owadów
???? zbudować owadzi hotel
???? posadzić miododajne rośliny
Polecamy nasze infografiki ???? pic.twitter.com/4rHWCefyi1
W wybranych pociągach Kolei Wielkopolskich w godzinach 9 – 17.00 będą rozdawane nasiona do wysiewu łąk kwietnych. Wybór padł na pociągi, bo to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. W ten sposób rozpocznie się wspólna akcja Kolei Wielkopolskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, pod hasłem: „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.
A tak wyglądają domki dla zapylaczy, które niedawno pojawiły się przy ul. Walecznych. Są już nawet lokatorzy! ????????♥️ Pszczoły ucztują w ogrodach deszczowych na tym zrewitalizowanym podwórku w ramach projektu #GrowGreen ☘️???? pic.twitter.com/4X0dkxEusI
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) May 18, 2021
Ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) wymaga zapylania. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. Pszczoły zapylają też rośliny użytkowane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest bawełna, więc to m.in.i dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.
Jak pomóc pszczołom
– Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie – mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu. Żeby każdy mógł pomóc trzy instytucje połączyły siły: Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
Jak można pomóc pszczołom?
1. Posiej własną łąkę kwietną
2. Zbuduj i postaw domek dla owadów
3. Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne
4. Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Tak to się robi w Brukseli. Szefowie unijnej agencji ds. azylu faworyzowali "przyjazny krąg" w awansach?
Jabłoński o Modlińskiej 6D: policja pozwoliła przejąć bandytom pełnię władzy nad sporym kawałkiem terenu w Warszawie
Nielegalna promocja kandydata KO. Nawrocki: wszyscy angażują się w ratowanie projektu politycznego, któremu na imię Rafał Trzaskowski
Najnowsze

Przydacz: głosowanie na Trzaskowskiego to zgoda na bycie podwykonawcą Niemiec

Nielegalna promocja kandydata KO. Nawrocki: wszyscy angażują się w ratowanie projektu politycznego, któremu na imię Rafał Trzaskowski

Agresywni Czeczeni na Modlińskiej. Policja nie reaguje

KEP ostrzega przed edukacją zdrowotną wg. Nowackiej: zmiana w postrzeganiu rodziny i miłości

Timberwolves meldują się w finale Zachodu. Celtics jeszcze walczą, Tatum wypada z gry

Tak to się robi w Brukseli. Szefowie unijnej agencji ds. azylu faworyzowali "przyjazny krąg" w awansach?
