Przejdź do treści

Dążymy do poprawy jakości leczenia nowotworów. Wiceminister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej

Źródło: Pixabay/sasint

Walka z nierównomiernym dostępem do świadczeń oraz ujednolicenie standardów leczenia i diagnostyki – to niektóre z założeń pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. W środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. Adam Maciejczyk przedstawili efekty wdrażania projektu sejmowej komisji zdrowia.

Przedstawiając realizację pilotażu na Dolnym Śląsku, Maciejczyk zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o to, by zniwelować nierówności w dostępie do opieki onkologicznej.

- Nie może być tak, że kod zamieszkania decyduje, jakie świadczenia onkologiczne są realizowane, a tak niestety teraz jest i to nie jest tylko problem Polski. Chcemy poprawić wyniki leczenia i wdrożyć wszędzie, na każdym poziomie, wytyczne. I to, co najważniejsze, chcemy ten proces cały czas monitorować, również pod kątem jakościowym – wymienił kluczowe cele dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Krótszy czas oczekiwania na wizyty i diagnostykę

Dodał, że chodzi również o skrócenie czasu oczekiwana na wizytę pierwszorazową (średnio do 5 dni), na badanie diagnostyczne i wyniki badań (do 14 dni, licząc od skierowania do otrzymania wyniku), o poprawę jakości diagnostyki onkologicznej, wprowadzenie wymogu interdyscyplinarnego konsylium i o to, aby zapewnić pacjentowi optymalną terapię i poprawić komunikację z nim.

Podkreślił, że każdy pacjent z określonym rodzajem nowotworu powinien być diagnozowany w ten sam sposób – według zaleceń. Temu służyć mają opracowane tzw. checklisty, która ułatwi koordynatorom i lekarzom przygotować się do kolejnego etapu opieki onkologicznej.

Ujednolicenie systemu komunikacji

Z kolei wiceminister zdrowia przypomniał, że fundamentalnym założeniem sieci jest wprowadzenie koordynatorów leczenia onkologicznego.

- Karta DiLO to zakładała, ale wiele ośrodków to omijało, zatrudniając tylko jednego koordynatora, co stwarzało fikcję – zauważył i przypomniał, że Sieć zakłada, iż na 40 nowych pacjentów w miesiącu ma przypadać jeden koordynator.

Gadomski zauważył, że chodzi o to, by dzięki pilotażowi wypracować pewne standardy, wzory dokumentacji medycznej związane z diagnostyką i leczeniem (np. raport histopatologiczny, radiologiczny), które będą obowiązywały we wszystkich ośrodkach w sieci. Jego zdaniem już teraz widać, że te dokumenty, które trafiają np. na konsylia, są bardziej kompletne. Zwrócił też uwagę na to, że zainicjowany został proces zbierania danych, mierników. W sieci chodzi też o to – kontynuował wiceminister – by wdrożyć jednolity system informatyczny wspierających proces raportowania przede wszystkim mierników jakości.

Pilotaż tańszy niż zakładano

Zaznaczył, że koszt pilotażu, który rozpoczął się ponad dwa lata temu i objął początkowo dwa województwa – dolnośląskie i świętokrzyskie, a po niecałym roku został rozszerzony o kolejne regiony – podlaskie i pomorskie – nie przekroczy zakładanych 48 mln zł. Do tej pory wydano na niego około 30 mln zł.

Przypomniał też, że pilotaż objął około 15 tys. pacjentów z najczęściej występującymi w Polsce nowotworami (rak płuca, piersi, jelita grubego, jajnika i prostaty).

Pilotaż w związku z pandemią wydłużono do końca tego roku. Ustawa o Krajowej Sieci onkologicznej ma wejść w życie na początku 2022 r.

PAP

Wiadomości

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Abp Jędraszewski: nie może być większej obrazy dla polskiego narodu, niż ...

Ruszczyński: Niemcy podsyłają migrantów do naszego kraju, chcąc się pozbyć kłopotu

Witek alarmuje: „Zamknięcie kopalń to katastrofa dla Polski”

Mentzen w Bełchatowie obiecał rewolucję podatkową

Stan zdrowia papieża nadal krytyczny

Zełenski nie podpisze umowy z USA? Problemem jednostronne zobowiązania

Kolejny atak islamskiego nożownika. Jedna osoba nie żyje

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

TYLKO U NAS

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa