Przejdź do treści
Dążymy do poprawy jakości leczenia nowotworów. Wiceminister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej
Pixabay/sasint

Walka z nierównomiernym dostępem do świadczeń oraz ujednolicenie standardów leczenia i diagnostyki – to niektóre z założeń pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. W środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. Adam Maciejczyk przedstawili efekty wdrażania projektu sejmowej komisji zdrowia.

Przedstawiając realizację pilotażu na Dolnym Śląsku, Maciejczyk zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o to, by zniwelować nierówności w dostępie do opieki onkologicznej.

- Nie może być tak, że kod zamieszkania decyduje, jakie świadczenia onkologiczne są realizowane, a tak niestety teraz jest i to nie jest tylko problem Polski. Chcemy poprawić wyniki leczenia i wdrożyć wszędzie, na każdym poziomie, wytyczne. I to, co najważniejsze, chcemy ten proces cały czas monitorować, również pod kątem jakościowym – wymienił kluczowe cele dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Krótszy czas oczekiwania na wizyty i diagnostykę

Dodał, że chodzi również o skrócenie czasu oczekiwana na wizytę pierwszorazową (średnio do 5 dni), na badanie diagnostyczne i wyniki badań (do 14 dni, licząc od skierowania do otrzymania wyniku), o poprawę jakości diagnostyki onkologicznej, wprowadzenie wymogu interdyscyplinarnego konsylium i o to, aby zapewnić pacjentowi optymalną terapię i poprawić komunikację z nim.

Podkreślił, że każdy pacjent z określonym rodzajem nowotworu powinien być diagnozowany w ten sam sposób – według zaleceń. Temu służyć mają opracowane tzw. checklisty, która ułatwi koordynatorom i lekarzom przygotować się do kolejnego etapu opieki onkologicznej.

Ujednolicenie systemu komunikacji

Z kolei wiceminister zdrowia przypomniał, że fundamentalnym założeniem sieci jest wprowadzenie koordynatorów leczenia onkologicznego.

- Karta DiLO to zakładała, ale wiele ośrodków to omijało, zatrudniając tylko jednego koordynatora, co stwarzało fikcję – zauważył i przypomniał, że Sieć zakłada, iż na 40 nowych pacjentów w miesiącu ma przypadać jeden koordynator.

Gadomski zauważył, że chodzi o to, by dzięki pilotażowi wypracować pewne standardy, wzory dokumentacji medycznej związane z diagnostyką i leczeniem (np. raport histopatologiczny, radiologiczny), które będą obowiązywały we wszystkich ośrodkach w sieci. Jego zdaniem już teraz widać, że te dokumenty, które trafiają np. na konsylia, są bardziej kompletne. Zwrócił też uwagę na to, że zainicjowany został proces zbierania danych, mierników. W sieci chodzi też o to – kontynuował wiceminister – by wdrożyć jednolity system informatyczny wspierających proces raportowania przede wszystkim mierników jakości.

Pilotaż tańszy niż zakładano

Zaznaczył, że koszt pilotażu, który rozpoczął się ponad dwa lata temu i objął początkowo dwa województwa – dolnośląskie i świętokrzyskie, a po niecałym roku został rozszerzony o kolejne regiony – podlaskie i pomorskie – nie przekroczy zakładanych 48 mln zł. Do tej pory wydano na niego około 30 mln zł.

Przypomniał też, że pilotaż objął około 15 tys. pacjentów z najczęściej występującymi w Polsce nowotworami (rak płuca, piersi, jelita grubego, jajnika i prostaty).

Pilotaż w związku z pandemią wydłużono do końca tego roku. Ustawa o Krajowej Sieci onkologicznej ma wejść w życie na początku 2022 r.

PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?