Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
21:57 Kuba: Zmarł Ramiro Valdes, bohater rewolucji kubańskiej i jeden z najbliższych współpracowników komunistycznego byłego dyktatora Kuby Fidela Castro oraz jego brata Raula. Miał 94 lata
20:58 Koszykarze Legii Warszawa zdobyli drugie z rzędu i dziewiąte w historii mistrzostwo Polski
20:46 Czechy: Kilka tysięcy osób protestowało przeciwko likwidacji abonamentu i finansowaniu mediów publicznych z budżetu
18:24 Hiszpania: Najgorszy początek sezonu letniego w ostatniej dekadzie pod względem utonięć; tylko w czerwcu na plażach i w basenach zginęło 40 osób
17:37 Wielkopolskie: Przez awarię na stacji w Rakoniewicach (pow. grodziski, woj. wielkopolskie) w niedzielne popołudnie wstrzymano ruch na linii kolejowej łączącej Grodzisk Wlkp. z Wolsztynem. Koleje Wielkopolskie uruchomiły zastępczą komunikację autobusową
16:27 W niedzielę do godz. 15 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 662 interwencje spowodowane przechodzącymi nad polską burzami. Najwięcej interwencji miało miejsce w woj. wielkopolskim. W sobotę zdarzeń związanych z burzami było prawie 900
15:51 Warszawa: 37-latek stracił przytomność podczas policyjnej interwencji i zmarł w szpitalu; trwa wyjaśnianie okoliczności
14:57 Wielkopolskie: Przywrócono normalny ruch pociągów na trasie łączącej Poznań i Berlin. W piątek na odcinku pomiędzy Nowym Tomyślem a Opalenicą doszło do uszkodzenia sieci trakcyjnej
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z posłem Pawłem Sałkiem, 22 czerwca, godz. 18, Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego ul. Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Myślenice zaprasza na spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetka 22 czerwca, godz. 19:00 Dom Katolicki, ul. 3-go Maja 1A w Myślenicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Wadowice oraz Poseł Filip Kaczyński zaprasza na spotkanie z posłami Lidią Czechak, Bartłomiejem Dorywalskim, Jarosławem Krajewskim. 22 czerwca, godz. 18:00 Dom Rekolekcyjny w Wadowicach, ul. Karmelicka 24
Wydarzenie Klub "GP" Kościerzyna zaprasza na spotkanie z posłami Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dorotą Arciszewską-Mielewczyk oraz Diecezjalnym duszpasterzem rolników, ks. Zbigniewem Wysiecki - 22.06 godz. 18 Hala "Sokolnia" ul. Sikorskiego 1C, Kościerzyna
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Nowy biskup sosnowiecki: „Chcemy być Kościołem w drodze, odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości”

Źródło: (fot. Biuro Prasowe Episkopatu Polski)

- Chcemy być Kościołem w drodze, odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości - deklarował w sobotę nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny podczas ingresu do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść – oświadczył.

W homilii bp Ważny wezwał do odwagi w pokonywaniu ograniczeń, tworzonych przed innymi z lęku czy ignorancji. Odkryjmy na nowo zdolność, którą wielu z nas już zatraciło, czyli zdolność do rozglądania się wokół; nie miejmy zesztywniałych karków – apelował do wiernych.

Nawiązał też do skandali obyczajowych, które w ostatnich kilkunastu miesiącach wstrząsnęły diecezją sosnowiecką. „Niektórzy nasi bracia stali się powodem zgorszenia i cierpienia wielu ludzi wierzących, a dla innych argumentem za zdystansowaniem się czy opuszczeniem naszej wspólnoty” – przyznał. Na sobotniej uroczystości powitał rodzinę diakona, zabitego przez księdza w marcu 2023 r. Obaj duchowni pełnili posługę w bazylice katedralnej w Sosnowcu.

W ingresie wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazz, hierarchowie z całej Polski, przedstawiciele państwowych, regionalnych i lokalnych władz, służb mundurowych oraz rodzina biskupa Ważnego. Uroczystości ingresu rozpoczęły się w południe mszą św. Po pozdrowieniu wiernych nastąpiło odczytanie bulli papieskiej, następnie nuncjusz przekazał nowemu ordynariuszowi pastorał – atrybut władzy biskupiej - po czym bp Ważny oficjalnie zajął miejsce na swojej katedrze biskupiej.

W homilii bp Ważny przekonywał, że wierni, chcąc być jak Jezus, muszą „wyruszyć w drogę”. „Nie możemy bezczynnie czekać, zakotwiczać się i obwarowywać murami, nie możemy zatykać swoich uszu, aby nie słyszeć głosów tych, którzy idą tą samą drogą, co my, ale mają inne poglądy, doświadczenia czy rozwiązania” – powiedział.

„Chcemy być Kościołem w drodze. Odważnie idącym w kierunku nowej przyszłości. Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa” – dodał. Za papieżem Franciszkiem zachęcał do tworzenia Kościoła synodalnego - zmieniającego myślenie, kruszącego skostniałe formy i nastawionym na słuchanie.

„Tego właśnie potrzebujemy: odwagi, aby pokonywać wszelkie zamknięcia i ograniczenia, jakie tworzymy przed innymi z lęku, ignorancji czy świadomości naszych deficytów. Odkryjmy na nowo zdolność, którą wielu z nas już zatraciło, czyli zdolność do rozglądania się wokół. Nie miejmy zesztywniałych karków, które nie są w stanie obracać głową, aby dostrzec historię brata, który stoi poza naszym prostym wzrokiem” – powiedział bp Ważny. Zapewnił, że sam nie chce być „ekscelencją za zamkniętymi drzwiami”.

Mówiąc o przyszłości diecezji i całego Kościoła duchowny akcentował, że wierni powinni przede wszystkim zachowywać przykazania; potrzebują też przekonania, że szczęście płynie głównie z właściwie przeżywanej relacji z Bogiem. „Bądźmy dziećmi i nie bójmy się tego, że staniemy się mało ważni czy będziemy taktowani mniej poważnie w społeczeństwie. Diecezjo sosnowiecka: Nie bój się i nie wstydź się być dzieckiem, które wznosi swoje ręce do Ojca, i prosi, by wziął je na ramiona, kiedy nie ma siły iść dalej” – nawoływał.

Biskup nawiązał też w homilii do wydarzeń, które wstrząsnęły diecezją sosnowiecką w kilkunastu minionych miesiącach. „Niektórzy nasi bracia stali się powodem zgorszenia i cierpienia wielu ludzi wierzących, a dla innych argumentem za zdystansowaniem się czy opuszczeniem naszej wspólnoty. Bracia i siostry, Bóg patrzy na każdego was z czułością i pragnie dotykać waszych niezagojonych wciąż miejsc” - powiedział.

Na ingresie powitał i dziękował za obecność m.in. rodzicom diakona Mateusza, który stracił życia z rąk księdza w tej samej parafii. „Wiem jak bardzo cierpicie z powodu tragicznej śmierci waszego jedynego syna (...) Wiem, jak bardzo bolały was wtedy i jak bolą was nadal niesprawiedliwe i kłamliwe informacje rozpowszechniane także w mediach o niemoralnym kontekście odejścia Waszego syna Mateusza z tego świata. Stanowczo jako biskup tej diecezji sprzeciwiam się tego rodzaju kłamliwym insynuacjom” - oświadczył.

„Nasz Kościół ma swoje problemy: jest szereg spraw do załatwienia, wiele jest też prawdy do odkrycia oraz ran do zagojenia, krzywd do zadośćuczynienia, win do przebaczenia oraz zerwanych relacji, które wymagają pojednania. To prawda. Tym trzeba się zająć i wciąż zajmować, ponieważ jesteśmy Kościołem w drodze. Zapewne nie da się uniknąć błędów, pomyłek, słabości, upadków, grzechów, nawet zgorszenia – chociaż dzięki łasce Bożej i naszej duchowej rozumnej pracy może ich być jak najmniej” – mówił.

Biskup sosnowiecki przekonywał, że Kościół nie może stawać się bardziej korporacyjną organizacją, której celem jest wypracowanie comiesięcznego zysku, niż wspólnotą bliskich sobie ludzi ani urzędem oceniającym rzetelność duchowych praktyk. Nie może także zostać sprowadzony do pozycji supermarketu z kasą fiskalną, w której dokonuje się płatności za otrzymany produkt czy usługę – opisywał. „Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie i okoliczności, rodzą się nowe problemy. Kościół nie może tych zmian nie dostrzegać, nie może nie podejmować wyzwań, jakie pojawiają się wraz z nimi” – powiedział bp Ważny.

Na koniec mszy zachęcał zgromadzonych w świątyni wiernych, by zwrócili się do siebie „ekscelencjo”, bo - jak dodał – każdy jest wyjątkowy. Po mszy zaprosił wiernych na posiłek, serwowany pod namiotami ustawionymi przy świątyni. Zaprosił ich też do bezpośrednich spotkań tuż po ingresie.

Abp Filipazzi, który przyznał, że po raz pierwszy odwiedził Sosnowiec, w swoim wystąpieniu apelował do wiernych o modlitwę za nowego biskupa. Dziękował nowemu ordynariuszowi, a także metropolicie katowickiemu abp. Adrianowi Galbasowi, który po przyjęciu rezygnacji poprzedniego biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka był administratorem apostolskim w tej diecezji.

Nuncjusz podkreślał, że bp Ważny natychmiast odpowiedział na wezwanie papieża, aby zostać biskupem w Sosnowcu. Za „godne ubolewania” uznał doniesienia o kandydatach, którzy mieli odmówić przyjęcia tego stanowiska. „Tych, którzy na różne sposoby rozpowszechniają te fałszywe informacje, zachęcam do poważnego rachunku sumienia i pokuty” – zaapelował i dodał, że plotki, kłamstwa, a nawet oszczerstwa są poważnym złem, bo powodują cierpienie i zgorszenie, nie pomagają wzrastać. Diecezji sosnowieckiej życzył, by był to nowy rozdział w jej historii. Wyraził nadzieję, że ci, którzy popełnili zło zrozumieją, że mają szansę na pozytywną zmianę, nawrócenie. „Nikt nie może osądzać i potępiać innych, łącznie z tą diecezją, z jej kapłanami i wiernymi” – dodał nuncjusz.

List gratulacyjny na ręce bp. Ważnego wystosował prezydent Andrzej Duda. „Cieszę się, że wierni tutejszego Kościoła otrzymali w osobie ekscelencji przewodnika i opiekują duchowego, znakomitego duszpasterza młodzieży, sprawnego organizatora i kapłana dialogu” – napisał prezydent. Nawiązał do homilii wygłoszonej 25 lat temu przez Jana Pawła II, który apelował, by nie składać na ołtarzu dobrobytu własnego człowieczeństwa i szczęścia innych. Jak ocenił, te słowa pozostają nadal aktualne. Wyraził przekonanie, że bp Ważny będzie dla wiernych troskliwym opiekunem, przewodnikiem i obrońcą.

Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia przyjął 30 stycznia 2021 r. Za swoją dewizę wybrał słowa "Patris corde" (Ojcowskim sercem). W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. Wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Decyzję papieża Franciszka o jego nominacji na biskupa sosnowieckiego nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła 23 kwietnia 2024 r. 8 maja 2024 r. nastąpił obrzęd kanonicznego objęcia diecezji. Wówczas misję zakończył dotychczasowy administrator - abp. Galbas.

portal Telewizja Republika; PAP