Przejdź do treści
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Źródło: Emily Harding - ekspertka ds. bezpieczeństwa narodowego z USA - x.com/screenshot

Ukraina dokonała kolosalnego przełomu w swojej obronności, stając się liderem innowacji militarnej i wyprzedzając Stany Zjednoczone w rozwoju zaawansowanych systemów dronowych. Państwo to nie tylko pokrywa już 40% swojego zapotrzebowania na uzbrojenie z produkcji krajowej, ale także redefiniuje oblicze współczesnej wojny, zmieniając podejście Zachodu do przyszłych konfliktów.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapoczątkował prawdziwą rewolucję w ukraińskim przemyśle obronnym. Eksperci zgodnie twierdzą, że Ukraina nie tylko nadrabia zaległości wobec zachodnich armii, ale jej przemysł obronny rozwija się w tak szybkim tempie, że już teraz zmienia sposób myślenia Zachodu o przyszłych wojnach. Wewnętrzna produkcja broni pokrywa już 40 procent zapotrzebowania ukraińskiej armii na uzbrojenie w wojnie przeciwko Rosji.

Co więcej, w dziedzinie inteligentnych broni – dronów – Ukraina prześcignęła Amerykanów. Trwa tam prawdziwa rewolucja technologiczna w sektorze obronnym, która, według Business Insider, w czasie rzeczywistym redefiniuje strategie zaopatrzenia wojskowego. Armie zachodnie uważnie obserwują szybką adaptację i innowacje Ukrainy w tej dziedzinie.

Podczas gdy Rosja opiera się na brutalnej sile swojego kompleksu militarno-przemysłowego – niemal 700 000 żołnierzy, nieustanne zaporowe ostrzały rakietowe i rosnące ataki dronów – Ukraina przekształciła konieczność w wynalazek. Rozwijający się ukraiński sektor obronny produkuje drony, robotyczne pojazdy naziemne i inne zaawansowane systemy w terminach i budżetach, które byłyby nie do pomyślenia dla większości armii zachodnich.

„Zdolność ukraińskiego przemysłu do masowej produkcji dronów i ich adaptacji w odpowiedzi na zmieniające się warunki na polu walki tworzy model, który inne armie starają się naśladować” – powiedział Bryan Clark, starszy badacz w Hudson Institute. 

Dodał, że choć małe drony FPV używane przez obie strony mogą nie być przydatne w wojnie przeciwko Chinom, podejście do budowania systemów na żądanie z wykorzystaniem komponentów modułowych zaczyna pojawiać się również w bazie przemysłowej USA.

Ta transformacja była możliwa dzięki temu, że Ukraina odwróciła tradycyjne modele zamówień wojskowych. 

Konieczność i pilność generują prawdziwą innowację – stwierdziła Emily Harding, wiceprezes departamentu obrony i bezpieczeństwa w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. - Ukraina znalazła sposób na odwrócenie normalnych cykli rozwoju i zakupów, aby dostarczać żołnierzom zaktualizowany sprzęt w ciągu kilku tygodni. 

Kluczowym aspektem było bezpośrednie połączenie start-upów obronnych z żołnierzami na froncie.

Bezpośrednie połączenie firm z jednostkami na froncie przekształca cykl innowacji w rewolucję – szybkie sprzężenie zwrotne, adaptacja, sprzedaż i rozmieszczenie na linii frontu – powiedziała Harding.

Doug Klain, badacz z Centrum Eurazji Rady Atlantyckiej, twierdzi, że Ukraina nie tylko nadrabia zaległości – ale także wskazuje drogę innym krajom.

Podczas gdy amerykańscy producenci obronni potrzebują lat na aktualizację systemów w oparciu o testy, zanim zostaną one ponownie wdrożone, Ukraińcy wprowadzają znaczące aktualizacje w ciągu kilku tygodni, aby przechytrzyć rosyjskie środki zaradcze – powiedział Klain.

Klain dodał, że Ukraina staje się czymś więcej niż tylko linią frontu obrony Europy: 

Daleka od bycia beneficjentem pomocy, Ukraina wnosi wartość dodaną. Nie ma dziś bardziej doświadczonej armii w stawianiu oporu rosyjskiej agresji, a jej przemysł obronny jest coraz bardziej dostosowany do skali i specjalizacji niezbędnych do obrony Europy.

Innowacyjne wykorzystanie przez Ukrainę dronów i innych autonomicznych systemów opartych na sztucznej inteligencji „zrewolucjonizowało rolę, jaką te technologie odgrywają w nowoczesnej wojnie – od logistyki po ataki dalekiego zasięgu” – powiedziała Lauren Speranza, badaczka w Centrum Analiz Polityki Europejskiej.

Ukraina skutecznie zastąpiła artylerię dronami w wojnie skonsolidowanej – zauważył Michael O'Hanlon, dyrektor ds. badań w Brookings Institution. - To nie zmienia wszystkiego w nowoczesnej walce, ale zmienia wiele i wskazuje drogę do przyszłych walk wręcz, gdzie roje dronów mogą dominować.

Zdolność Ukrainy do dalszego rozwoju i zwiększania skali produkcji pozostaje jednak ograniczona przez jeden kluczowy czynnik: finansowanie. Przy budżecie obronnym wynoszącym 12 miliardów dolarów, urzędnicy szacują, że obecna zdolność produkcyjna kraju stanowi zaledwie jedną trzecią jego rzeczywistego potencjału.

Kijów aktywnie zabiega o większe inwestycje zachodnie i rozważa inicjatywy takie jak proponowany przez UE projekt SAFE – fundusz w wysokości 150 miliardów dolarów, mający na celu wzmocnienie europejskiej produkcji obronnej.

Ukraina jest integralną częścią każdej przyszłej europejskiej architektury bezpieczeństwa – podsumował Klain. - Mamy od niej wiele do nauczenia się, ponieważ wszyscy odkrywamy, jak zrewitalizować przemysł obronny, który po prostu nie odpowiada potrzebom współczesnej wojny.

Źródło: Republika/Businessinsider

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Najnowsze

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje