Młodzi archeolodzy. Dzieci odkryły grób z okresu epoki brązu

Artykuł
W miejscu odkrycia mają zostać przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne
Fot. facebook/Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podczas zabawy w piaskownicy grupa dzieci dokonała odkrycia archeologicznego. Okazało się, że płytko, pod powierzchnią piasku i ziemi znajduje się jeden, może nawet dwa groby z epoki brązu.

Podczas oględzin ustalono, że dzieci natrafiły na jeden rozległy lub dwa groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej. Zabytki wydatowano na IV/V okres epoki brązu (1100 – 700 p.n.e.).

Prawdopodobnie groby znajdowały się tak płytko ze względu na niwelację terenu, którą przeprowadzono przy użyciu ciężkiego sprzętu.

- Groby zalegały bardzo płytko pod powierzchnią gleby oraz nawiezionego piasku i z tego powodu część naczyń jest pofragmentowana. Usunięcie znacznej części humusu nastąpiło w trakcie niwelacji terenu pod budowę boiska przy pomocy sprzętu ciężkiego, co mogło doprowadzić do uszkodzenia naczyń - poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wzorowe zachowanie 

Dzieci, które dokonały tego odkrycia szybko poinformowały o nim swojego nauczyciela historii.

- Dzieci zachowały się bardzo odpowiedzialnie i zaprzestały rozkopywania grobu, a po otrzymaniu informacji od Pana B. Łapy, zabezpieczyły wydobyte wcześniej ceramiczne skorupy i szczątki ludzkie - zaznaczono.

Wojewódzki urząd ochrony zabytków podaje, że do tej pory miejsce odkrycia nie było objęte żadnymi formami ochrony konserwatorskiej.

- W bliskim sąsiedztwie znajduje się natomiast stanowisko archeologiczne ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Z uwagi na fakt, że jego lokalizacja oznaczona została wyłącznie na mapie w skali 1:25 000, która charakteryzuje się małą precyzją, istnieje możliwość, że odkryty przez młodzież grób jest ściśle powiązany z tym stanowiskiem - poinformowano.

W miejscu odkrycia mają zostać przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne. Ich głównym celem będzie zabezpieczenie zabytków, które zostały pozostawione.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że to już kolejne przypadkowe znalezisko zgłoszone przez młodzież w ostatnim czasie na terenie gminy Lubsko.

Źródło: facebook/Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy