Odnaleziono szczątki dziewięciu osób. IPN: Zginęli od kul plutonów egzekucyjnych

Artykuł
Według historyków IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej, w nieoznakowanych grobach, mogło zostać pogrzebanych nawet ok. 400 osób
facebook/poszukiwaniaipn

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało o odnalezieniu szcątek dziewięciu osób na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Wstępne oględziny wskazują, że u wszystkich ofiar są ślady po postrzałach w obrębie twarzoczaszki.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi tam prace poszukiwawcze miejsc pochówku osób straconych w latach 1947-49 w więzieniu na Zamku w Lublinie.

- W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że wszystkie ofiary nosiły ślady po postrzałach w obrębie twarzoczaszki, których kanały wlotowe zlokalizowane były zarówno z przodu jak i z tyłu głowy. W większości przypadków, oprócz obrażeń postrzałowych głowy, stwierdzono współwystępowanie z nimi postrzałów innych części ciała (klatka piersiowa, kończyny górne) - poinformowano.

- Analiza obrażeń wskazuje, że większość więźniów zginęła od kul plutonów egzekucyjnych. Co najmniej jedna ofiara została stracona tzw. metodą katyńską, tj. strzałami oddanymi z bliskiej odległości w tył głowy - dodano.

Najprawdopodobniej odnalezione osoby były w wieku około 20-30 lat. Charakter pochówku wskazuje na to, że należały one do więźniów Zamku.

- W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do dziewięciu osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami. Charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku - poinformował naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie Artur Piekarz.

Odnalezione szczątki zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie. Zostaną tam poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

Źródło: facebook/poszukiwaniaipn, pr24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy