Podczas zabawy wykopali zabytki sprzed naszej ery. Niezwykłe znalezisko uczniów podstawówki

Artykuł
Uczniowie podstawówki odkryli naczynia sprzed 3 tys. lat.
Facebook/Bartek Łapa

Takie odkrycia nie zdarzają się często! Grupa młodych ludzi bawiła się w budowę bazy. Chcieli stworzyć ziemiankę. W wykupie odnaleźli jednak gliniane naczynia sprzed naszej ery. O znalezisku powiadomili nauczyciela — poinformowała w niedzielę „Gazeta Lubuska”.

Naczynia, które odnaleźli w Mierkowie (gmina Lubsko, woj. lubuskie), pochodzą sprzed naszej ery. W jednym z nich znajdowały się zwęglone ludzkie szczątki. Czy natrafiono na pradawne cmentarzysko?

Uczniowie chcieli zbudować ziemiankę...

Sytuacja miała miejsce 22 kwietnia, a więc w Światowym Dniu Ziemi. Grupa chłopców z Mierkowa i Raszyna, uczniów NSP w MierkowieNSP w Lubsku oraz SP nr 3 w Lubsku postanowiła pobawić się w budowę bazy. Wymyślili, że skonstruują ziemiankę. Do prac przystąpili pod lasem, kilkadziesiąt metrów od domu jednego z chłopców. To, co znaleźli w wykopie, wszystkich zaskoczyło.

Niezwykłego znaleziska dokonano w wykopie o wymiarach cztery metry na metr. Alex Adamski w czasie zabaw z kolegami Korneliuszem Kowalem, Marcelem Biedniakiem i Mateuszem Hoc odkryli w ziemi gliniane naczynia. Domyślali się, że to, co znaleźli, może mieć dużą wartość historyczną. Pierwszy z chłopców natychmiast powiadomił o znalezisku swojego nauczyciela Bartka Łapę.

... a  odkryli pochówek sprzed 3 tys. lat

- Nie czekając długo, wsiadałem w samochód, aby zobaczyć to, co wysłali mi zdjęciach! Nie wierzyłem własnym oczom! Wiedziałem, że artefakty są stare, lecz czekałem na potwierdzenie. Po spotkaniu i rozmowie z konserwatorem zabytków dostaliśmy potwierdzenie, jak stare są artefakty! Chłopaki znaleźli ciałopalny pochówek Kultury Łużyckiej datowany na blisko 3 tysiące lat! Datowane gliniane przedmioty ofiarne należą do okresu halsztackiego, czyli 1200 p.n.e. - 500 p.n.e.! - mówi Bartek Łapa.

Odnaleziony grób znajdował się w południowej krawędzi wykonanego przez chłopców wykopu. Jak informuje gmina Lubsko, w trakcie oględzin konserwatorskich nie znaleziono innych zabytków. By stwierdzić, czy grób jest częścią większego cmentarza, potrzebne są badania archeologiczne. Bardzo prawdopodobne, że w okolicy będą kolejne pochówki, a teren, w którym chłopcy chcieli zbudować bazę, został nowym stanowiskiem archeologicznym. To bardzo prawdopodobne, bo na terenie gminy już wcześniej znajdowano podobne pochówki.

Co znaleziono w Mierkowie?

Z wykopaliska w Mierkowie wydobyto gliniane przedmioty (naczynia) ofiarne: garnek jajowaty, duży kubek z pasami rytych żłobień poniżej wylewu, dwa czerpaki, misę nakrywającą popielnicę oraz miniaturowe naczynie z szyjką. W urnie znaleziono ludzkie szczątki, które zabezpieczono. Przeprowadzone badania antropologiczne pozwolą ustalić kto i ile osób było w urnie.

Odkrycia w Mierkowie dokonano 22 kwietnia 2021 roku, w dniu, w którym obchodzony był Światowy Dzień Ziemi. Nauczyciel historii Bartek Łapa pęka z dumy. „Jeszcze raz chłopaki moje gratulacje. Spisaliście się na medal!” - przyznaje na portalu społecznościowym.

Źródło: Gazeta Lubuska

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy