Archeolog, znawca bluesa i Irlandii. Klubowicz GP wywraca do góry nogami wiedzę o prehistorii Polski!

Artykuł

Jest archeologiem i muzealnikiem, ale także propagatorem bluesa i irlandzkiego folku. Patriotyzm krzewił jako szef Bractwa Rycerskiego w Kaliszu, a w latach 80. z powodu kolportażu nielegalnej prasy z kaliskiego muzeum wyprowadzała go milicja. Odkrycia Leszka Ziąbki rewolucjonizują wiedzę o tym, co na ziemiach polskich działo się przed czasami Mieszka I. Wbrew dotychczasowej wiedzy naukowej, na podstawie archeologicznych odkryć dowodzi, że osada Kalisia działała na obecnych polskich ziemiach przed Chrystusem i stworzyli ją Celtowie! Leszek Ziąbka będzie dziś o 22.30 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Jakie dowody na potwierdzenie tych sensacyjnych tez odkrył Leszek Ziąbka i jego ekipa?

- W miejscowości Janków pod Kaliszem odkryliśmy pozostałości mennicy celtyckiej.  A wiadomo, że bicie monet zarezerwowane było wówczas dla najwyższej kasty, dla rodów królewskich.  Niedaleko Jankowa znajduje się cmentarzysko Wesółki, gdzie udało się odkryć 86 pochówków. I to są głównie pochówki wojowników, zbrojnych. Oni nie mogli się tam pojawić przypadkowo, musieli strzec środkowego dorzecza Prosny, nadzorując przepływ handlu. Mógł pojawić się to jakiś odłam władców celtyckich – powiedział w „Wywiadzie z chuliganem”.

Czym handlowano tam wówczas? Głównie naszym bursztynem. - Bursztyn to nie tylko świecidełko, miał także znaczenie magicznie, lecznicze. Bursztyn jest jedynym kamieniem, który jest ciepły, jest kamieniem życia, wierzono, że daje zdrowie – mówi archeolog.

Jakie wnioski można wyciągnąć z jego odkryć? - Sugeruję, że ta faktoria handlowa, która tutaj była, mogła zostać założona dużo wcześniej, niż dotąd myślano. Jeżeli ktoś poświadczał jej istnienie w II wieku w Aleksandrii, to musiała istnieć dużo wcześniej, jak się wydaje od III albo IV wieku przed Chrystusem i być związana z oddziaływaniem ludności celtyckiej lub postceltyckiej – stwierdza Ziąbka.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w każdą sobotę o 16.00., premiera w Telewizji Republika o 22.30 w każdą niedzielę. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale YouTube Radia Poznań.

(mn)

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy