Niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty i pokazy filmowe. To Noc Muzeów przypadająca z 18 na 19 maja. Weźmie w niej udział wiele polskich miast.
W samej Warszawie podwoje dla zwiedzających otworzy ponad 260 różnych instytucji. Są wśród nich muzea, teatry, galerie, biblioteki, kina, a nawet sądy i komendy policji. Motywem przewodnim warszawskiej Nocy Muzeów w jest 30. rocznica czerwcowych wyborów z 1989 roku.
W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem jest obchodzony od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz instytucji na co dzień niedostępnych - za darmo lub za symboliczną opłatą.
W stolicy będzie można między innymi zwiedzić: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Zachętę, Łazienki Królewskie, Bibliotekę Uniwersytecką, Muzeum Fryderyka Chopina oraz Muzeum w Wilanowie.
Debiutantami na "nocnej scenie" jest w tym roku 36 placówek, w tym: Fundacja Rok Rzeki Wisły, Elektrownia Powiśle, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, czy grupa przewodników Praska Ferajna.
Noc Muzeów w największych miastach w Polsce
Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów zaprasza na spacer po Osiedlu Jazdów w towarzystwie najstarszego mieszkańca osiedla. Chętni będą mogli odwiedzić jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców stolicy - Warsaw Spire.
Noc Muzeów można też będzie spędzić na sportowo, na przykład w Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim, gdzie zaplanowano pokazy i warsztaty karate i shinkendo - samurajskiej sztuki walki mieczem.
Noc Muzeów organizują, oprócz Warszawy, także inne miasta, w tym: Chorzów, Szczecin, Gryfice, Kielce, Wrocław, Lublin, Zielona Góra i Olsztyn. Chętni będą mogli między innymi zwiedzić Szyb Poniatowski w Katowicach, który stanowił część zamkniętej w ubiegłym roku kopalni Wieczorek. Ponadto Biblioteka
Gdańska PAN organizuje prezentację kilku starodruków, a Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało pokaz gotowania dań z książki kucharskiej dla wojska pochodzącej sprzed stu lat. Ponadto będzie można zwiedzić rezydencję prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle.
Krakowska Noc Muzeów odbyła się wczoraj. Przebiegała pod hasłem "NATURAlnie". Wzięło w niej udział między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, które w maju obchodzi 120-lecie istnienia.