W poniedziałek, 2 listopada równo 95 lat od odsłonięcia Grobu Nieznanego - miejsca upamiętniającego wszystkich, którzy polegli w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny - na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.
Ze względu na panującą pandemię tegoroczne uroczystości były skromne i ograniczyły się do ceremonii złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka i dowódcę Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba w asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
- Dzisiaj w Dzień Zaduszny oddajemy hołd nieznanemu żołnierzowi i w ten sam sposób symbolicznie wszystkim tym, którzy zostali zamordowani lub zginęli w obronie Ojczyzny i tych wszystkich wartości, które są najświętsze dla każdego Polaka - przede wszystkim tej wartości, jaką jest niepodległość Rzeczypospolitej. Ta trudna sytuacja epidemiczna, która nas wszystkich dotknęła, nie zwalnia nas z obowiązku pamięci. Pamięci o tych wszystkich, którzy zginęli po to, abyśmy byli wolni, aby Polska była niepodległa i suwerenna.
Następnie, minister Kasprzyk złożył wiązankę kwiatów pod tablicą znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, poświęconą pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej – symbolicznej matki Nieznanego Żołnierza. To ona 29 października 1925 r. dokonała wyboru ciała jednego z trzech bezimiennych obrońców Lwowa celem pochowania go w grobowcu pod arkadami Pałacu Saskiego w Warszawie.
Podczas uroczystości przed Dowództwem Garnizonu Warszawa minister Jan Kasprzyk zaprezentował strategiczną grę planszową „Zadwórze 1920”, wydaną dzięki współpracy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Fundacji Ormiańskiej – Armenian Foundation z okazji 100. rocznicy boju pod Zadwórzem, w którym w walce z bolszewikami zginął najstarszy syn Jadwigi Zarugiewiczowej, Konstanty. Bitwa ta, do której doszło 17 sierpnia 1920 r. ponad 30 km na wschód od Lwowa, była jednym z najważniejszych i najdramatyczniejszych starć w wojnie polsko-bolszewickiej. W nierównej walce z wielokrotnie liczniejszymi wojskami Siemiona Budionnego zginęło 318 młodych lwowian – niemal wszyscy żołnierze polskiego batalionu – przez co bywa nazywana "polskimi Termopilami".
"Tu leży Żołnierz Polski poległy za Ojczyznę". W Dzień Zaduszny, w 95 rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza wspólnie z Dowódcą Garnizonu Warszawa @DGWdowodztwo gen. Robertem Głąbem oddaliśmy hołd walczącym o wolność, całość i wielkość Rzeczypospolitej. Chwała Bohaterom! pic.twitter.com/bR4bgF6bmA
— Jan Kasprzyk (@JanKasprzyk) November 2, 2020
Po ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza min.@JanKasprzyk złożył wiązankę kwiatów pod tablicą na ścianie budynku #DGW, poświęconą pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej–symbolicznej matki Nieznanego Żołnierza. #Pamiętamy pic.twitter.com/n5kShPY1R8
— UdSKiOR (@Kombatanci) November 2, 2020
Dziś premiera gry strategicznej "Zadwórze 1920" wydanej przez Foundation Armenian i Urząd ds. @Kombatanci. Już od jutra grę można otrzymać jako nagrodę w internetowym konkursie wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza. pic.twitter.com/P2ocQRjfQN
— Jan Kasprzyk (@JanKasprzyk) November 2, 2020
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!