Dwie turbiny wiatrowe na dachu ratusza Ursynowa. Będą produkowały prąd

Artykuł
Urządzenia będą mogły wyprodukować nawet 4 kW prądu
Fot. facebook/warszawa.ursynow

Ratusz na Ursynowie poinformował, że na dachu ratusza dzielnicy ostały zamontowane dwie turbiny wiatrowe. Po kalibracji i testach zaczną produkować prąd, który zasili urządzenia w budynku. Jest to pierwszym budynek użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny.

- To inwestycja, która pokazuje, jak bardzo zależy nam na rozwiązaniach ekologicznych i ochronie środowiska. Wierzę, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych, ponieważ tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu - przyznał zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski.

- Przy rosnących cenach prądu inwestycja może zwrócić się szybciej niż prognozowaliśmy, być może nie będzie to, jak zakładaliśmy pierwotnie 9 lat, a nawet pół roku szybciej - dodał.

Turbiny zainstalowane na dachu ratusza są bezpieczne, ciche i ze względu na wysokość - 2,6 metra oraz ich niewielką średnicę (1,8 metra), nie wpływają na estetykę budynku.

Urządzenia będą mogły wyprodukować nawet 4 kW prądu.

- Urządzenia są opracowane przez polskich inżynierów. Wykonano je z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę - zaznaczono.

Pod koniec 2020 r. Warszawa rozpoczęła realizację projektu w ramach programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o nazwie Zielone Miasta. Jego celem jest opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju. Pozwoli to na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Źródło: radio.opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy