Architekci i pasjonaci na start. Otwockie spotkania ze świdermajerami

Tomasz Domański 21-05-2022, 09:17
Artykuł
otwock.pl

Prawdziwa gratka dla koneserów starych budowli. Na linii od stołecznego Wawra do Otwocka rozpoczął się "Festiwal Świdermajer". Łączy miejscowości leżące wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej. Celem wydarzenia jest promocja stylu drewnianej architektury oraz upowszechnianie wiedzy na jej temat.

Festiwal Świdermajer – poświęcony lokalnemu dziedzictwu kulturowemu i przede wszystkim tradycyjnej architekturze drewnianej, powrócił po dwuletniej przerwie związanej z pandemią COVID-19. W tym roku wydarzenie będzie trwało aż dziewięć dni.

W ramach imprezy odbywać się będą m.in. wernisaże, wystawy plenerowe, warsztaty, prelekcje, koncerty, spacery historyczne i wiele innych wydarzeń.

Uczestnicy festiwalu będą mogli zwiedzić odbudowane dawne sanatorium Abrama Gurewicza. To najokazalszy z drewnianych budynków w stylu świdermajer, z charakterystycznymi werandami i fantazyjnymi dekoracjami.

Na najbliższy weekend przygotowano m.in.: rajd szlakiem najciekawszych świdermajerów w Otwocku, wielopokoleniowy warsztat plastyczny w Józefowie, grę miejską Fundacji na rzecz Wielkich Historii "Świdermajer w Aninie", dyskusję o krainie świdermajerów i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w Międzylesiu (w Wawerskim Centrum Kultury), spacer i opowieść o świdermajerach i ich dawnych mieszkańcach w Józefowie, przejażdżki turystyczno-historyczne rikszą po Świdrze oraz spektakl Teatru Grot w Falenicy (w Kulturotece).

Organizatorami są Wawerskie Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury w Józefowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Otwocka. Więcej informacji na www.festiwal-swidermajer.pl. Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy