Afgańczycy ewakuowani do USA powiązani z talibami. 100 osób podejrzanych o współpracę terrorystyczną
Około stu osób zostało zidentyfikowanych jako powiązani z talibami i innymi grupami przestępczymi. Możliwe powiązania będą weryfikowane.
Do USA ewakuowano ponad 30 000 Afgańczyków. Około 33 procent osób przeszło dodatkową kontrolę. Ostatecznie prawie 100 osób musi być zweryfikowanych.
Our @DeptofDefense and @USembassyMadrid colleagues and partners in Spain are working together to help those evacuated from Afghanistan. @USConsulateBCN https://t.co/1SBg3Unujd
— Department of State (@StateDept) September 3, 2021
Stany Zjednoczone planują wysyłać do Kosowa afgańskich uchodźców wymagających skrupulatnej weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa - poinformował w sobotę na zasadach anonimowości przedstawiciel władz USA. Władze Kosowa zgodziły się przyjąć Afgańczyków na rok z możliwością przedłużenia tego okresu.
Plan dotyczy około 120 tys. ewakuowanych Afgańczyków, z których część najpewniej negatywnie przejdzie wstępne procedury kontroli. Według agencji AP pomysł wysyłania tych osób do Kosowa prawdopodobnie spotka się ze sprzeciwem organizacji broniących praw uchodźców.
Większość ewakuowanych z Afganistanu przechodzi wstępny proces weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa w amerykańskich ośrodkach tranzytowych m.in. w Katarze, Niemczech i we Włoszech. Pozytywnie ocenione osoby są następnie przewożone samolotami do USA.
Bardziej szczegółowa kontrola ewakuowanych Afgańczyków ma odbywać się w amerykańskiej bazie wojskowej Bondsteel, około 40 km na południe od stolicy Kosowa Prisztiny.
Stany Zjednoczone Ameryki zobowiązały się udzielić wsparcia Afgańczykom, którzy w ciągu ostatnich dwudziestu lat podejmowały z nimi współpracę. Równocześnie USA zależy na bezpieczeństwie swoich obywateli. Siły USA zapewniają, że osoby, które były ewakuowane, przeszły rygorystyczną weryfikację jeszcze przed opuszczeniem Afganistanu.
– To zobowiązanie nie zakończyło się 31 sierpnia, nie skończyło się wczoraj, będzie kontynuowane w przyszłości – zapewnił, o wsparciu dla byłych afgańskich współpracowników Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
.@SecBlinken: “We are not stopping our work to help Americans and at-risk Afghans in Afghanistan. And we will do everything we can to learn from this. We owe it to ourselves and to the American people.” pic.twitter.com/G3BN4L9Za1
— Department of State (@StateDept) September 4, 2021
Dwumilionowe Kosowo, dawna serbska prowincja, proklamowało niepodległość w 2008 roku przy poparciu Zachodu. Zamieszkane jest głównie przez ludność albańską, która stanowi ponad 90 proc. mieszkańców. Większość mieszkańców tego kraju to muzułmanie.
Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję. Niepodległość Kosowa uznało około 100 krajów, w tym USA i większość państw UE, także Polska. Niepodległego Kosowa nie uznaje Rosja ani Chiny.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Były minister wykrył aferę. Teraz, za jej ujawnienie, ściga go prokuratura
Płonął hotel w ośrodku narciarskim. Nie żyje 66 osób. WIDEO
AKTUALIZACJA
Reginia-Zacharski: prezydenturze Donalda Trumpa będzie towarzyszył powrót do wartości konserwatywnych.
Kaczyński: W Stanach Zjednoczonych mamy powrót do rozsądku