Afgańczycy ewakuowani do USA powiązani z talibami. 100 osób podejrzanych o współpracę terrorystyczną

Artykuł
Do USA ewakuowano ponad 30 000 Afgańczyków
Fot. PAP/EPA/MAST IRHAM

Około stu osób zostało zidentyfikowanych jako powiązani z talibami i innymi grupami przestępczymi. Możliwe powiązania będą weryfikowane.

Do USA ewakuowano ponad 30 000 Afgańczyków. Około 33 procent osób przeszło dodatkową kontrolę. Ostatecznie prawie 100 osób musi być zweryfikowanych.

Stany Zjednoczone planują wysyłać do Kosowa afgańskich uchodźców wymagających skrupulatnej weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa - poinformował w sobotę na zasadach anonimowości przedstawiciel władz USA. Władze Kosowa zgodziły się przyjąć Afgańczyków na rok z możliwością przedłużenia tego okresu.

Plan dotyczy około 120 tys. ewakuowanych Afgańczyków, z których część najpewniej negatywnie przejdzie wstępne procedury kontroli. Według agencji AP pomysł wysyłania tych osób do Kosowa prawdopodobnie spotka się ze sprzeciwem organizacji broniących praw uchodźców.

Większość ewakuowanych z Afganistanu przechodzi wstępny proces weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa w amerykańskich ośrodkach tranzytowych m.in. w Katarze, Niemczech i we Włoszech. Pozytywnie ocenione osoby są następnie przewożone samolotami do USA.
Bardziej szczegółowa kontrola ewakuowanych Afgańczyków ma odbywać się w amerykańskiej bazie wojskowej Bondsteel, około 40 km na południe od stolicy Kosowa Prisztiny.

Stany Zjednoczone Ameryki zobowiązały się udzielić wsparcia Afgańczykom, którzy w ciągu ostatnich dwudziestu lat podejmowały z nimi współpracę. Równocześnie USA zależy na bezpieczeństwie swoich obywateli. Siły USA zapewniają, że osoby, które były ewakuowane, przeszły rygorystyczną weryfikację jeszcze przed opuszczeniem Afganistanu.

– To zobowiązanie nie zakończyło się 31 sierpnia, nie skończyło się wczoraj, będzie kontynuowane w przyszłości – zapewnił, o wsparciu dla byłych afgańskich współpracowników Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Dwumilionowe Kosowo, dawna serbska prowincja, proklamowało niepodległość w 2008 roku przy poparciu Zachodu. Zamieszkane jest głównie przez ludność albańską, która stanowi ponad 90 proc. mieszkańców. Większość mieszkańców tego kraju to muzułmanie.

Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję. Niepodległość Kosowa uznało około 100 krajów, w tym USA i większość państw UE, także Polska. Niepodległego Kosowa nie uznaje Rosja ani Chiny.

Źródło: Fox News/ NBC News

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy