Przejdź do treści
22:08 Polska: Od poniedziałku do piątku utrudnienia w dostępie do Morskiego Oka z powodu remontu drogi
20:39 Minister finansów USA: Stany Zjednoczone i Chiny poczyniły "znaczny postęp" w rozmowach handlowych
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II i Banino zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem pt."Tysiąc lat i co dalej? Polska historia i współczesne wyzwania", 12 maja (poniedziałek), g. 18, Sala Akwen, ul. Wały Piastowskie 24, Gdańsk
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Lębork zaprasza na koncert barda Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 12 maja (poniedziałek), g. 17.00, ul. Krzywoustego 1, świetlica, były budynek ABB, Lębork
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest 14 maja w środę o godz. 17:00 na Placu Matejki w Krakowie odbędzie się Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Migracji
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wąsik: CBA sprawdza zarzuty stawiane prezesowi PKN Orlen

Źródło: Fot. PAP/Mateusz Marek

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował w Sejmie, że CBA rozpoczęło czynności mające na celu zbadanie zarzutów formułowanych pod adresem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Zwracając się do polityków opozycji stwierdził, że nie ma złudzeń, iż będą oni te działania podważać.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik odpowiadał na pytania posłów KO w sprawie kontroli CBA dotyczących oświadczeń majątkowych prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Poseł Marek Sowa (KO) swoje pytania skierował jednak do wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Czy sprawdził już pan, dlaczego CBA kontrolę rozpoczęło dopiero od oświadczeń z 2013 roku? – pytał Sowa. Stwierdził, że „z perspektywy czasu można powiedzieć, że CBA kryło Obajtka”. – Dlaczego, panie Kaczyński, wyniósł pan Daniela Obajtka na najważniejsze gospodarcze funkcje w kraju – pytał poseł KO.

Wiceszef MSWiA zaznaczył w odpowiedzi, że oświadczenia majątkowe Obajtka były weryfikowane przez CBA dwukrotnie. Jak dodał, w obu przypadkach CBA podjęło działania z własnej inicjatywy.

– Pierwsze, to rok 2012, kiedy zakończyła się kontrola oświadczeń majątkowych składanych przez pana Obajtka w latach 2006-2010 – wskazał Wąsik. Jak zaznaczył, funkcjonariusze podlegli wówczas szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi.

– Bazując na wynikach kontroli, Paweł Wojtunik zdecydował się skierować sprawę do prokuratury, aby to ona oceniła, czy mamy do czynienia z rozbieżnościami między majątkiem wykazywanym z oświadczenia, a stanem faktycznym – dodał.

Wojtunik, powołany przez Tuska, nie złożył zażalenia

Wąsik przekazał, że CBA zawarło wówczas w ustaleniach przekazanych prokuraturze, iż Obajtek m.in. nie wykazał kilkutysięcznej kwoty, jaką miał na koncie bankowym, zaniżył szacunkową wartość domu szacując go na 400 tys. zł, natomiast biegły powołany przez CBA wycenił tę nieruchomość na 493 tys. zł oraz dopuścił się nieścisłości w deklaracjach dotyczących posiadanych nieruchomości z uwagi na błędne określenie, jaką cześć udziałów posiada osobiście.

Wiceszef MSWiA zaznaczył też, że po przeprowadzeniu śledztwa prokuratura w maju 2013 r. zdecydowała o umorzeniu sprawy. – Śledczy uznali, że brak jest danych, które ostatecznie uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa – dodał.

– Jest rok 2013. To CBA i prokuratura czasów PO-PSL uznały, że nie ma przesłanek do stawiania zarzutów dotyczących majątku Daniela Obajtka (...) Szef CBA Paweł Wojtunik, powołany przez byłego premiera Donalda Tuska nie złożył zażalenia na wynik tego postępowania – zauważył Wąsik.

Domniemania mediów i opozycji

– Wiceminister wskazał, że kolejną kontrolę oświadczeń majątkowych Obajtka CBA prowadziło w 2018 r. Wtedy czynności CBA dotyczyły oświadczeń składanych w latach 2013-2018, czyli także za rok 2012 – zaznaczył. Jak dodał, analizowano wówczas oświadczenia z czasów, gdy Obajtek pełnił kolejno funkcje wójta, prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz prezesa firmy Energa SA.

Wąsik przekazał, że analiza oświadczeń nie wykazała różnic między deklarowanym, a faktycznym stanem majątku Obajtka.

Odnosząc się do szczegółowych zarzutów medialnych stawianych szefowi PKN Orlen, wiceszef MSWiA poinformował, że CBA badało m.in. kwestie dworku położonego w gminie Choczewo, nieruchomości w Łężkowicach, kwestie wydatków, jakie Obajtek wykazał w 2012 r. oraz jego udziałów w spółkach, z którymi był związany.

Wąsik zaznaczył, że badano wówczas także kwestie, które nie podlegają upublicznieniu. – Stąd też może brać się brak wiedzy, domniemania niektórych mediów i opozycji – stwierdził.

Bzdury, plotki i półprawdy

Wiceszef MSWiA poinformował, że CBA rozpoczęło już czynności mające na celu kontrolę oświadczeń majątkowych Obajtka. Zwracając się do polityków opozycji stwierdził, że nie ma złudzeń, iż będą oni te działania podważali.

– Chociażby, będziecie promowali takie absurdalne informacje, jakoby oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka kontrolowali ludzie, którzy obecnie, jako byli funkcjonariusze, pracują w spółkach kontrolowanych przez Obajtka. Wstyd tego słuchać. Chciałem zdementować te kłamstwa. Żaden z funkcjonariuszy biura, który prowadził czynności w sprawie oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka, nie pracował ani nie pracuje ani w Orlenie, ani w żadnej ze spółek tej grupy – zapewniał Wąsik.

Poseł Adam Szłapka zarzucił Wąsikowi, że nie jest wiarygodny, ponieważ sam był skazany za przekroczenie uprawnień, gdy pracował w CBA. Natomiast kwestie nieścisłości dotyczących majątku szefa Orlenu, Szłapka nazwał „układem Jarosława Kaczyńskiego”. Według posła, w Orlenie pracuje siedem osób, które są powiązane ze służbami.

– Czy prawdą jest, że w latach 2016-2018 delegatura CBA w Rzeszowie występowała o kontrolę oświadczenia majątkowego Obajtka i centrala CBA nie zgodziła się na jej przeprowadzenie? – pytał Szłapka.

Wąsik odpowiadając powtórzył, że CBA działało zarówno w czasach, gdy premierem był Tusk, jak i Mateusz Morawiecki. – Podtrzymuję to, co powiedziałem. Żaden z funkcjonariuszy CBA, którzy kontrolowali oświadczenia Daniela Obajtka nie pracował lub nie pracuje w Orlenie, ani w żadnej ze spółek córek – zaznaczył.

Wąsik stwierdził też, że opozycja stawiając Obajtkowi zarzuty posługuje się „bzdurami, plotkami i półprawdami”. Dodał jednak, że nie chce niczego rozstrzygać. – CBA i teraz podejmie działania, będzie weryfikowała te wszystkie rzeczy. Mam nadzieję, że niebawem opinia publiczna będzie mogła usłyszeć prawdę na ten temat – powiedział Wąsik.

PAP

Wiadomości

Prezydent Zabrza (KO) odwołana!

Chiny zaniepokojone rosnącym sojuszem Rosji i Korei Północnej

Przełom w przechowywaniu danych

Sekrety wyboru Papieża Leona XIV

Wiemy, kto wygrał Taniec z Gwiazdami! Finał pełen łez i niespodzianek.

Gdzie był Ryszard Cyba? Szokujące ustalenia Piotra Nisztora! [WIDEO]

Pobicie mężczyzny w Piszu. Sprawcy doprowadzili do jego śmierci

HIT DNIA

Nieprawdopodobne, a... jednak! "Szczęście" Trzaskowskiego w losowaniu kolejności wypowiedzi

Zalewska: Donald Tusk nie chce być liderem – pozwala, by stawiano go do kąta

PILNE: Mieszkańcy Zabrza zdecydowali ws. władz miasta! [WYNIKI REFERENDUM]

Rafał Ziemkiewicz gościem Poranka Radia Republika już w poniedziałek!

Eurowizja ruszyła! Justyna Steczkowska już zrobiła show na otwarciu

Dojdzie do rozmowy Zełenski-Putin? Prezydent Ukrainy wzywa

Giro d'Italia - wygrał etap i został liderem

Marco Rubio spotka się z szefami dyplomacji NATO w Turcji

Najnowsze

Prezydent Zabrza (KO) odwołana!

Wiemy, kto wygrał Taniec z Gwiazdami! Finał pełen łez i niespodzianek.

Gdzie był Ryszard Cyba? Szokujące ustalenia Piotra Nisztora! [WIDEO]

Pobicie mężczyzny w Piszu. Sprawcy doprowadzili do jego śmierci

HIT DNIA

Nieprawdopodobne, a... jednak! "Szczęście" Trzaskowskiego w losowaniu kolejności wypowiedzi

Chiny zaniepokojone rosnącym sojuszem Rosji i Korei Północnej

Przełom w przechowywaniu danych

Sekrety wyboru Papieża Leona XIV