Szef WHO: Świat na progu „moralnej katastrofy”. Chaos na rynku szczepionek przedłuży pandemię

Artykuł
Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował samolubne podejście najbogatszych państw
PAP/EPA

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował egoizm najbogatszych państw, wzywając je do bardziej sprawiedliwej dystrybucji w świecie szczepionek przeciw Covid-19. Dodał że, samolubne podejście może doprowadzić do „moralnej katastrofy”.

Dyrektor generalny WHO zwrócił uwagę na problem nierówności w dostępie do szczepionek podczas przemówienia otwierającego posiedzenie Rady Wykonawczej WHO. Jak stwierdził, fakt, że najbogatsze państwa zawierają z producentami osobne umowy, powoduje, że niemal wszystkie z prawie 40 mln zaszczepionych dotychczas osób to mieszkańcy 49 najbogatszych państw.

Poza tym gronem rozdysponowano jedynie 25 dawek szczepionek w jednym kraju. „Nie 25 milionów, nie 25 tysięcy, tylko 25” – podkreślił Tedros.

Jak dodał, zawierane przez bogate kraje osobne umowy z producentami szczepionek mogą zagrozić współprowadzonemu przez WHO programowi COVAX, mającemu zapewnić dostęp do szczepionek dla mniej zamożnych państw.

COVAX zawarł umowy na zakup 1,3 mld dawek szczepionek dla 92 krajów świata. Pierwsze dostawy w ramach programu spodziewane są w lutym, ale przedstawiciele WHO obawiają się, że dostawy mogą się opóźnić. Celem COVAX jest zaszczepienie w tym roku 20 proc. światowej ludności.

Tedros skrytykował też podejście firm farmaceutycznych, które zwlekały z przesłaniem do WHO danych na temat badań nad szczepionkami, zamiast tego skupiając się na zapewnieniu akceptacji urzędów w „bogatych krajach, gdzie zyski są największe|.

W jego ocenie, powstały w wyniku takiego nieskoordynowanego podejścia chaos przedłuży pandemię Covid-19.

Źródło: pap.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy