Dworczyk: do końca stycznia w Polsce będzie 70 tysięcy sztuk szczepionek

Szef KPRM Michał Dworczyk
PAP

W porannym programie "W Punkt" Katarzyna Gójska rozmawiała z szefem KPRM Michałem Dworczykiem o Narodowym Programie Szczepień.

- Od samego początku programu szczepień odkładaliśmy połowę, żeby zabezpieczyć drugą dawkę dla pacjentów. Okazało się, że to słuszna strategia - powiedział Michał Dworczyk.

- Firma Moderna dostarcza preparat od niedawna. Do końca stycznia będzie to 70 tysięcy sztuk szczepionek. Pierwsze szczepienia będą wykonywane w przyszłym tygodniu w szpitalach tymczasowych. Tych szczepionek na pewno będzie więcej niż osób gotowych do zaszczepienia się - dodał.

- Gdyby ten oferent zaproponował dostarczenie w I albo II kwartale - wtedy byśmy oczywiście z pocałowaniem ręki skorzystali z tej oferty. Jest to towar "luksusowy", którego na rynku nie ma. Pojawiła się możliwość dokupienia szczepionki, ale dopiero w 4 kwartale. My mamy podpisaną umowę dzięki, której do końca tego roku mamy otrzymać 60 milionów dawek - poinformował szef KPRM.

- System, którzy stworzyliśmy ma wielokrotnie większe możliwości, niż te które są dzisiaj wykorzystywane - ale jesteśmy ograniczeni brakiem szczepionek - dodał.

- Nie chcemy robić nadziei, z której później może nic nie wyjść. Prosimy o odrobinę cierpliwości. Jak będziemy mieli wiarygodne informacje, że szczepionek będzie więcej to wszystkich poinformujemy - powiedział Michał Dworczyk.

- Apeluję o odpowiedzialność. Chcielibyśmy żeby każda dawka była wykorzystana, natomiast ten współczynnik utylizowanych szczepionek jest w skali UE jest jednym z niższych - powiedział Dworczyk.

- Nie wprowadzajmy atmosfery obaw i nerwowości, nie próbujmy straszyć Polaków - mówię do naszych partnerów z opozycji. Akurat Narodowy Program Szczepień to nie jest temat, który powinien być wykorzystywany do walki - wskazał.

Przekręt Niemców

- Niemcy złamali zasadę solidarności. Zrobili to świadomie. Umowa z komisją europejską zawiera punkt, że strony umowy nie będą poza mechanizmem unijnym zawierały umów z producentami szczepionek. Natomiast my staramy się przestrzegać zapisów i solidarność przestrzegać - stwierdził Dworczyk.

 

 

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy