WHO: szczepionka spełnia wszystkie niezbędne kryteria, jeśli chodzi o jej bezpieczne stosowanie i skuteczność

Artykuł
Globalny Sojusz na rzecz Szczepień spodziewa się otrzymać w pierwszym kwartale 2021 r. blisko 2 mld dawek szczepionki
pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła w czwartek szczepionkę firm Pfizer & BioNTech do użytku w warunkach epidemii. Decyzja ta - jak podkreślono w komunikacie - otwiera drzwi przed wydawaniem przez poszczególne kraje zezwoleń na jej w nich użycie.

- Nastąpi faza informowania krajowych władz medycznych o szczepionce i korzyściach płynących ze szczepień w oparciu o dotychczasowe badania kliniczne - czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

W ocenie ekspertów WHO szczepionka wyprodukowana wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę farmaceutyczną BioNTech "spełnia wszystkie niezbędne kryteria, gdy chodzi o jej bezpieczne stosowanie i skuteczność" - podkreślono w oświadczeniu.

- To ważny krok gwarantujący dostępność szczepień przeciwko Covid-19 w skali całego globu - oceniła dr med. Mariangela Simao, z-ca dyrektora generalnego WHO, która w odpowiada za kwestie dostępu do lekarstw i środków leczniczych.

- Chciałabym jednak podkreślić, że niezbędny jest dodatkowy wysiłek wszystkich, by mogły być zaspokojone priorytetowe potrzeby wszystkich narodów - podkreśliła.

- Światowa Organizacja Zdrowia wspólnie z Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepień i Uodpornienia (Global Alliance for Vaccines and Immunisation) stoją na czele akcji nazywanej COVAX, której celem jest zapewnienie dostępności szczepionek w krajach uboższych i średnio zamożnych. W ramach porozumień zawartych z firmami Pfizer & BioNTech Globalny Sojusz na rzecz Szczepień spodziewa się otrzymać w pierwszym kwartale 2021 r. blisko 2 mld dawek szczepionki, której skuteczność oceniana jest na 95 proc. - pisze Reuters.

W czwartkowym oświadczeniu WHO zaznaczono, że zarówno UNICEF, jak i Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) zostały upoważnione do zakupów szczepionki dla krajów uboższych i terytoriów, gdzie trwają konflikty zbrojne. Mają też pomóc w logistyce, preparat Pfizera & BioNTech wymaga bowiem przechowywania w temperaturze blisko -80 st.C. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy