Jarosław Zieliński: Po 8 latach posuchy rządów PO-PSL, realizujemy ustawę modernizującą policję

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem red. Aleksandra Wierzejskiego w poranku Telewizji Republika, był Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWIA, który opowiedział o działaniach związanych z modernizacją policji, zaufaniu do tej formacji oraz o rozmowach dotyczących zwiększenia płac.

Od tematu wynagrodzeń policjantów i informacji o domaganiu się związkowców w policji rozpoczął rozmowę z wiceministrem Zielińskim red. Wierzejski. Gość przekazał, że obecnego stanu nie nazwałby protestem, gdyż obecnie trwają rozmowy. Przypomniał także, że rządowi PiS policja zawdzięcza ostatnie zwiększenie płac.

- Po 8 latach posuchy rządów PO-PSL, realizujemy ustawę modernizującą policję. Samo uposażenie wzrosło średnio o 800 złotych. Gdyby nasi poprzednicy również podnosili sukcesywnie płace policjantom, to obecnie ich pensje byłyby wyższe o około 2400 zł. Obecnie Ci, którzy nie robili nic w tej sprawie najbardziej teraz krytykują. Ustawa przyniosła oprócz zwiększenia wynagrodzeń, środki na modernizację. Budowa komisariatów, remonty obiektów, nowy sprzęt, uzbrojenie, wymiana pojazdów. Tego nie robiono wcześniej, dużo dobrego dzieje się obecnie w policji, ja nie rozumiem powodów do protestu. Jak nie było tego wszystkiego to nie było protestu. A teraz jak, działamy to pojawiają się takie głosy. Ja rozumiem, że to nie jest może zaspokojenie wszystkich marzeń, ale dużo robimy - oznajmił

Redaktor zastanawiał się, czy w policji jest wystarczająca liczba pracowników. Wiceminister przekazał, że są wolne wakaty, jednak, obecnie, jest ich najmniej od lat mimo że zostały przywrócone poprzednie – większe – limity funkcjonariuszy. Zieliński wskazał także na dobry wskaźnik niskiego bezrobocia, co również wpływa na to, że trudniej jest pozyskać pracowników.

- Wymogi są wysokie bo to ważna funkcja, ale jest postęp. Jest oczywiście więcej chętnych niż miejsc, ale nie wszyscy spełniają odpowiednie warunki – zunajmił.

Wiceminister opowiedział także o tym, że wzrasta zaufanie do policji. Przekazał, że ponad 90 proc. obywateli, czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania. Powiedział także, że obecnie, spada liczba przestępstw a wzrasta ich wykrywalność.

Na zakończenie programu, minister przypomniał o dzisiejszej rocznicy Obławy Augustowskiej, która miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy