Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia pojadą do Wuhan. Chcą poznać genezę epidemii

Artykuł
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia pojadą do Wuhan
pexels.com

Do Wuhan mają wyjechać specjaliści WHO, aby zbadać, jak doszło tam do zakażenia ludzi koronawirusem SARS-CoV-2.

Najbardziej prawdopodobna hipotezą jest ta, że wirus pochodzi od zwierząt i przeskoczył na ludzi. Wielu specjalistów twierdzi, że zakażenia mogły zacząć się od nietoperzy. Nie ma jednak pewności czy patogen ten pokonał barierę międzygatunkową i przeskoczył bezpośrednio na człowieka, czy też pośredniczył w tym inny gatunek zwierząt np. łuskowce.

krw_670.

Ekspert WHO Peter Ben Embarek uważa, że szczególnie cennym źródłem informacji mogą zakażeni pracownicy marketu z Wuhan. Prawdopodobnie byli jednymi z pierwszych ofiar epidemii.

Według Embareka nic nie wskazuje na to, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł być dziełem człowieka i wymknął się z laboratorium. Choć takie głosy pojawiały się u niektórych naukowców.

- Wraz z międzynarodowym zespołem specjalistów oraz partnerów z Chin chcemy wrócić do Wuhanu i przeprowadzić wywiady o tym, jak doszło do pierwszych zakażeń, a także wykryć inne przypadki, które nie zostały wtedy ujawnione, by sprawdzić czy jesteśmy w stanie odtworzyć początek tej historii - wyjaśnia specjalista WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że nie jest za późno na międzynarodową misję do Wuhan. Wciąż można odkryć źródło pochodzenia epidemii. 

Źródło: WHO

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy