Wyrok dla byłego milicjanta za torturowanie działacza Solidarności

Artykuł
Fot. Flickr/Adrian Kot

Znęcanie się nad aresztantem sąd w Legnicy uznał za zbrodnię komunistyczną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd Rejonowy w Legnicy uznał Leonarda P. – byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Legnicy – winnym fizycznego i psychicznego znęcania się od stycznia do kwietnia 1983 roku w Legnicy nad aresztowanym działaczem NSZZ ,,Solidarność” Stanisławem Z.

CZYTAJ: Komunistyczne służby bezpieczeństwa w III RP

Działania podjęte wobec pokrzywdzonego przez ówczesnego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej zmierzały do zmuszenia Stanisława Z. do złożenia określonych wyjaśnień i informacji, a polegały na przeprowadzaniu wielokrotnych, długotrwałych przesłuchań, podczas których ów funkcjonariusz uderzał przesłuchiwanego pięściami w okolice żołądka i nerek oraz pałką milicyjną po piętach, każąc uprzednio przyjąć pozycję klęczącą na krześle.

CZYTAJ: Skazywali opozycjonistów w PRL. 15 wniosków IPN o uchylenie immunitetów

Sąd Rejonowy w Legnicy wymierzył Leonardowi P. karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat.

Sąd uznał, podzielając stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu wyrażone w zarówno w akcie oskarżenia oraz prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości.

CZYTAJ: Gójska-Hejke: Problemem obecnej policji jest to, że wciąż tkwi w niej duch milicji

Źródło: IPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy