Przejdź do treści
8:08 Jak podaje Vatican News, ponad 60 tys. wiernych z całego świata – w tym tysiące Polaków – zjechało do Rzymu, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu Roku Jubileuszowego. W dniach 30 maja – 1 czerwca Watykan stał się duchową stolicą rodzin
7:30 Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych.
02:38 Syria: Izrael zbombardował cele wojskowe w pobliżu miast Latakia i Tartus
00:11 We Francji od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz palenia w parkach, na plażach, przystankach autobusowych, na terenie obiektów sportowych i przed szkołami
00:06 Sekretarz skarbu USA Scott Bessent ocenił w wywiadzie dla stacji Fox News, że negocjacje handlowe USA z Chinami znalazły się "w pewnym impasie"
00:05 Potężne pożary lasów w Kanadzie sprawiają, że niebezpieczny dym przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Władze Minnesoty i Michigan wydały już ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Komunistyczne służby bezpieczeństwa w III RP

Źródło: Telewizja Republika

– Do końca istnienia struktury Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jakim było w kształcie powołanym i prowadzonym przez generała Kiszczaka, który pamiętajmy był wicepremierem i szefem MSW także w rządzie Tadeusza Mazowieckiego - mówił Piotr Woyciechowski w drugiej części programu redaktor Doroty Kani w Telewizji Republika "Koniec systemu"

– Grupy bojowe działające w okresie PRL-u. Pan Jerzy Chybiński sam zgłosił się do tych służb. Jednym z jego atutów było to, że był zawodowym bokserem. Czym były grupy bojowe - zapytała redaktor Dorota Kania. 

– Mowa była o tzw. chłopcach misztalowcach. Taką pomnikową postacią szefa działu zabezpieczeń Komendy Stołecznej w Warszawie był Edward Misztal, wysoki przedstawiciel Milicji. One były w strukturach Milicji Obywatelskiej, chociaż wykonywały spec-zadania na rzecz Służby Bezpieczeństwa i stricte polityczne - mówił Piotr Woyciechowski. 

– Do kiedy działał Misztal ze swoją grupą? - dociekała redaktor prowadząca. 

– Do końca istnienia struktury Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jakim było w kształcie powołanym i prowadzonym przez generała Kiszczaka, który pamiętajmy był wicepremierem i szefem MSW także w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Potem o ile dobrze pamiętam Misztal pracował jeszcze przez jakiś czas w Komendzie Głównej Policji, zanim założył swoją własną prywatną spółkę, agencję ochrony, która była jedną z najsławniejszych w latach 90-tych, ochraniała różne osoby, różne biznesy - stwierdził gość Telewizji Republika. 

– Ludzie z tej grupy Edwarda Misztala przeszli bez problemu właściwie do Komendy Głównej Policji. Czy ich uchroniło to, chociaż byli przez pewien czas funkcjonariuszami SB, później zostali milicjantami, i tak de facto ich nie objęła ta dogłębna weryfikacja. Czy to ich uchroniło? - dopytywała Dorota Kania. 

– Tu bym duży znak zapytania postawił, jeżeli chodzi o pana Chybińskiego, który jednak epizod swój ze Służbą Bezpieczeństwa miał i wynika to z akt personalnych funkcjonariuszy i według mnie zgodnie z prawem powinien podlegać tej procedurze weryfikującej. Jest tak, że to jest jeden z takich błędów systemowych, że tej części Milicji Obywatelskiej, która miała czysto opresyjny charakter jak ZOMO, ROMO czy ten dział zabezpieczeń, nie podlegał przejęciu przez IPN i możliwości badawczej. Wszystkie te dokumenty, jak i akta personalne nadal są w archiwum Komendy Głównej Policji i nie są dostępne badaczom - wyjaśnił Piotr Woyciechowski. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Putin nacjonalizuje kolejne firmy. Znalazł pretekst do przejęć

Serbowie domagają się wyborów. Co na to prezydent Vucić?

Macron alarmuje: wojny w Ukrainie i Gazie zagrażają wiarygodności Zachodu

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Liga Mistrzów: PSG i Inter powalczą o prestiżowe trofeum

Najnowsze

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi