Wygrała z białaczką. Teraz pływaczka powalczy w Igrzyskach Olimpijskich

Artykuł
W 2018 w trakcie Igrzysk Azjatyckich sześciokrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium
Fot. Pexels/Jim De Ramos

Rikako Ikee to japońska pływaczka, u której dwa lata temu zdiagnozowano białaczkę. Według najnowszych informacji Ikee wystąpi w zbliżających się igrzyskach w Tokio.

W niedzielę odbyły się mistrzostwa w Japonii, w których pływaczka zdobyła kwalifikacje i triumfowała na 100 m stylem motylkowym. Rikako Ikee osiągnęła czas 57,77 s.

To zbyt słaby wynik, aby pływaczka podczas igrzysk wystartowała indywidualnie. Ikee w mistrzostwach musiałaby być szybsza o 0,67 s. Jednak zdobyty wynik dał jej miejsce w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.

- Nie spodziewałam się, że wygram. Byłam znacznie mniej pewna siebie niż pięć lat temu podczas kwalifikacji przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Myślałam, że jeszcze długo nie będzie mi dane cieszyć się ze zwycięstwa. Trenowałam jednak bardzo ciężko i się opłaciło - powiedziała ze łzami w oczach.

Talent pływaczki objawił się w 2016 roku. W brazylijskich igrzyskach była szósta. Później zdobyła trzy brązowe krążki mistrzostw świata na krótkim basenie w kanadyjskim Windsor.

W lutym 2019 roku u Rikako Ikee zdiagnozowano białaczkę. Ikee miała wtedy osiemnaście lat.

Pływaczka po dziesięciu miesiącach leczenia opuściła szpital. W sierpniu 2020 roku wróciła do sportu, podkreślając, że celem są dla niej igrzyska w Paryżu (2024).

 

Źródło: sport.dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy