Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Urodziny bohatera WiN. Pawełczak: Najprzyjemniej było, gdy mogłem mówić do młodzieży

Źródło: Dawid Florczak/IPN Lublin

13 maja 2021 r. 98 lat skończył płk Marian Pawełczak ps. „Morwa” – żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy z oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Pod jego domem w Lublinie zebrała się grupa osób, która odśpiewała jubilatowi gromkie 200 lat! Wśród nich m.in. Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu; Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski; Wojciech Konrad, dyrektor Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji MEN, przyjaciele i znajomi kombatanta oraz przedstawiciele IPN.

Część osób osobiście udała się do płk. Mariana Pawełczaka, by złożyć najserdeczniejsze życzenia. Złożył je również Marcin Krzysztofik, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie. Wraz z życzeniami przekazał list od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Świadek historii

- W wolnej Polsce nie spoczął Pan na laurach, lecz podjął się nowej misji: przekazywania wiedzy, doświadczeń i emocji z lat wojennych. Jako świadek historii opowiadał Pan nam wszystkim, jak wyglądały tamte czasy. Najpierw porywał Pan serca młodych ludzi swoimi opowieściami, a później oni porywali Pana z towarzystwa oficjeli, by dowiedzieć się jeszcze więcej. Proszę być z nami jeszcze długo, bo Pana potrzebujemy: nie tylko świadectw historii, lecz także niezwykle serdecznego i ciepłego człowieka, jakim Pan jest. Niech dobry Bóg da Panu siłę i zdrowie! 200 lat, Panie Pułkowniku! – napisał w liście szef IPN.

Solenizant, w krótkim słowie do zebranych wspomniał, że wielką radość sprawiały mu spotkania z młodzieżą.
- Najprzyjemniej było mi, gdy mogłem mówić do młodzieży. Pamiętam, gdy w jednej ze szkół zebrało się 1000 osób, by posłuchać moich wspomnień z czasów podziemia niepodległościowego — powiedział kombatant.

Życiorys jakich mało

Marian Pawełczak urodził się w 1923 r. Stasinie. W czasie okupacji niemieckiej uczył się na tajnych kompletach. W 1940 r. został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Uciekł stamtąd i wstąpił do partyzantki. Służył w Kedywie, leśnym oddziale AK w okolicach Urzędowa, a pod koniec wojny w oddziale mjr. Hieronima Dekutowskiego, Zapory. W 1944 r. przymusowo wcielony został do ludowego wojska, ukończył szkołę podoficerską, ale jeszcze tego samego roku uciekł do partyzantów.

Usiłował przedostać się na Zachód, pod fałszywym nazwiskiem wstąpił do MO. W 1947 r. ujawnił się. W 1951 r. został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia, po trzech latach uwolniono go.

IPN/dzieje.pl

Wiadomości

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Najnowsze

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu