Wkrótce 120. rocznicy urodzin rotmistrza Pileckiego. Powstaje wielki portret bohatera

Artykuł
13 maja portret Pileckiego ma zostać zaprezentowany mieszkańcom Szczecina
Fot. Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego

Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego rozpoczęła tworzenie dużego portretu rotmistrza Witolda Pileckiego. Portret powstaje w 120. rocznicę urodzin bohatera.

„Chcemy właśnie w taki sposób upamiętnić tego Bohatera, jego walkę o wolną i niepodległą Polskę, służbę Ojczyźnie podczas drugiej wojny światowej i niezłomność po jej zakończeniu, a także dokonania na polu wojskowym i patriotycznym w okresie przedwojennym. Jest to swoisty hołd, jaki chcemy złożyć tej wielkiej postaci” – podaje Fundacja na swojej stronie.

Grupa wolontariuszy, pod okiem grafika, twórcy portretu i specjalisty, stworzyła szkic portretu na białym płótnie. Następnie malowała wizerunek rotmistrza. 13 maja portret Witolda Pileckiego ma zostać zaprezentowany mieszkańcom Szczecina.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Przygotował raporty o holocauście, tzw. raporty Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, został stracony w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany na stopień pułkownika.

Źródło: Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy