Udana operacja afgańskiego chłopca. Niedzielski: Trzymajmy kciuki!

– W środę rano jeden z afgańskich chłopców, którzy zatruli się grzybami, miał zabieg przeszczepu wątroby – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. „Trzymajmy kciuki i czekajmy” – podkreślił. Minister zastrzegł, że stan obu zatrutych chłopców jest bardzo ciężki.
Minister zdrowia poinformował, że stan chłopców jest bardzo ciężki. – Jedno z tych dzieci miało już dzisiaj rano zabieg przeszczepu wątroby, ale to jest naprawdę bardzo skomplikowana medycznie sytuacja. Trzymajmy kciuki i czekajmy na to, co się będzie działo – powiedział Niedzielski w radiu RMF FM.
Afgańczycy ewakuowani z Kabulu do Polski trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. W trakcie pobytu zatruli się grzybami, które znaleźli na terenie ośrodka. W stanie krytycznym w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka są dwaj afgańscy chłopcy. Młodszy z nich, pięciolatek z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Taką operację mógł przejść 6-latek. W szpitalu tym jest też 17-letnia Afganka, której stan jest stabilny.
W Centrum Zdrowia Dziecka zaczęła się operacja 6-latka z #Afganistan, który zatruł się muchomorem. Będzie miał przeszczepioną wątrobę. Młodszy chłopiec zostal zdyskwalifikowany z przeszczepu ze względu na uszkodzenia mózgu
— Adam Abramiuk (@a_abramiuk) August 31, 2021
Więcej informacji na antenie @rdcpolskieradio pic.twitter.com/618AK0HmY9
Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak podkreśla, że nie wiadomo, dlaczego Afgańczycy zebrali i zjedli trujące grzyby. Zapewnia przy tym, że obywatele Afganistanu mają w ośrodkach zapewnione trzy pełne posiłki dziennie, w tym obiad składający się z dwóch dań, a także dostęp do ciepłych napojów przez całą dobę. W związku z zatruciem pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulą Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia, zaś rodziny tych, którzy ulegli zatruciu i przebywają w szpitalu, będą mogły skorzystać z opieki psychologicznej.
Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znalazło się 1021 obywateli Afganistanu. Afgańczycy przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski. W ośrodkach mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz rzeczową (ubrania, zabawki dla dzieci itp.).
Polecamy Sejm
Wiadomości
Najnowsze

Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego

Sędzia, która pytała Bodnara czy jest "neosenatorem" została poddana twardemu przesłuchaniu

Republika ponownie liderem! Nasz kanał na Youtube cały czas na wznoszącej
