Tego dotąd nie wiedzieliśmy o naszych praprzodkach

Portal TV Republika, kk 29-02-2024, 18:15
Artykuł
niezalezna.pl

Neandertalczycy 40 tys. lat temu używali kleju w produkcji narzędzi krzemiennych – piszą naukowcy na łamach periodyku „Science Advances”.

Nasi wymarli krewniacy, neandertalczycy, produkowali narzędzia krzemienne z użyciem kleju” – dowodzi zespół badaczy z niemieckich i amerykańskich ośrodków naukowych. Jest to najstarszy przykład użycia kleju na terenie Europy. Odkrycie sugeruje, że neandertalczycy odznaczali się wyższym poziomem rozwoju intelektualnego, niż dotąd sądzono.

Badane narzędzia pochodzą ze stanowiska archeologicznego Le Moustier w departamencie Dordogne we Francji. Odnajdywano je od początku XX w., obecnie stanowią część zasobów muzealnych. Zespół poddał je analizom z użyciem nowoczesnych technologii.

Co ciekawe, klej, którego resztki odkryto na narzędziach, był substancją złożoną z co najmniej dwóch składników – ochry i bitumu. Z tej lepkiej masy neandertalczycy tworzyli wygodne uchwyty do narzędzi, takich jak skrobaczki. Mieszanina miała dostateczną lepkość, żeby utrzymać krzemienne ostrza, zarazem nie przyklejała się do dłoni.

Mniej więcej w tym samym czasie klej stosowali również przedstawiciele Homo sapiens w Afryce.

Stosowanie klejów w wytwarzaniu narzędzi uważane jest za oznakę zaawansowanych zdolności poznawczych. Przy tym oba składniki, ochra i bitum, nie występują w rejonie Le Moustier, a w odległych lokalizacjach. Oznacza to, że neandertalczycy musieli je sprowadzić, a więc podjąć zaplanowane, ukierunkowane na konkretny cel działania.

Jak podkreślają naukowcy, stosowanie takich samych technologii wskazuje, że zarówno nasi przodkowie, jak neandertalczycy wykazywali podobne wzorce myślenia.

Więcej informacji: www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adl0822

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy