Szczepienia przeciw Covid-19. W Polsce liczba wzrosła do 8,6 mln osób

Artykuł
Łącznie do Polski dostarczono dotąd 26 994 540 dawek
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Polsce wykonano już ponad 22,7 mln zastrzyków przeciw COVID-19. Ponad 8,6 mln osób jest w pełni zaszczepionych. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zdementowała w środę doniesienia o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca.

W Polsce wykonano 22 737 088 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 8 621 029 osób – wynika z danych na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.

Dzienna liczba szczepień wyniosła 384 312. Najwięcej wykonano ich w woj. mazowieckim (57 167), śląskim (45 385) i w wielkopolskim (37 679). Najmniej pacjentów zaszczepiono w woj. podlaskim i opolskim.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 26 994 540 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 22 178 dawek. Zgłoszono 10 420 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Od poniedziałku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się nastolatkowie od 12 do 15 lat. W dwa dni zapisało się ponad 140 tys. nastolatków – przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni zainteresowaniem ze strony rodziców i dzieci w tym przedziale wiekowym – powiedział Niedzielski.

Od środy, po spełnieniu określonych warunków, można wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Umożliwia to opublikowane 8 czerwca w Dzienniku Ustaw zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.

W środę Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zdementowała doniesienia medialne o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca. Jak podkreślono, "takie pomysły nie są nawet rozważane".

- Z powodu nieregularności dostaw do Polski preparatu AstraZeneca, priorytetem jest zapewnienie pacjentom drugich dawek tej szczepionki. Nadal jest jednak możliwość zapisania na szczepienie preparatem AstraZeneca, według jej dostępności w danym punkcie. W przypadku gdyby w jakimś punkcie zabrakło pierwszej dawki AstryZeneki, zostanie zaproponowana szczepionka innego producenta – zaznaczono.

Prezes RASP w rozmowie z PAP przekazał, że z powodu problemów z dostawami do Polski szczepionek przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca zdecydowano o tym, aby priorytetowo obsługiwać szczepienie drugą dawką. Nie ma jednak żadnych zmian w harmonogramie szczepień.

Agencja podała także, że w ubiegłym tygodniu do Polski dotarło 868 tys. dawek szczepionki AstraZeneca, a w obecnym tygodniu przewiduje się dostawę ok. 250 tys. dawek.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień. Szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień będą wykonywane preparatem Comirnaty od Pfizera po upływie 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami, a preparatem COVID-19 Vaccine Moderna po upływie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami. Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym ma być podawana przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dni) między dawkami.

Ministerstwo poinformowało też, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty, podawanej dzieciom od 12 lat, wynosi 21 dni.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 876 289 przypadków. Zmarło 74 363 osób z COVID-19.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy