Polska 22 kwietnia – co wydarzyło się tego dnia

Tego dnia na podstawie dekretu Józefa Piłsudskiego w Warszawie utworzono Muzeum Wojska Polskiego; premiera filmu „Poszukiwany, poszukiwana” Stanisława Barei; rząd wprowadził reglamentację masła, mąki, ryżu i kasz; zakończył się proces przywódców KPN; w fabryce Daewoo-FSO zakończono produkcję „Poloneza”. Urodzili się m. in. Teofil Ociepka, Jadwiga Lewandowska, Jerzy Abratowski, Izabela Trojanowska, Donald Tusk, Michał i Marcin Żewłakow. Zmarli natomiast: Jan Czochralski, Jan Suzin, Witold Pyrkosz, Stanisław Jędryka oraz Mirosław Handke.
1443 – Kanonikiem warmińskim został Krzysztof Cegenberg (Czegenberg, Ziegenberg), jedyny syn Jana Cegenberga współzałożyciela Związku Pruskiego. Rezydował przy katedrze fromborskiej, a w czasie wojny trzynastoletniej należał do najgorliwszych zwolenników Związku Pruskiego w kapitule. W lipcu 1455 r. ułatwił atak zaciężnych czeskich Jana Skalskiego na Frombork i pozostał z nimi aż do zajęcia katedry przez wojska krzyżackie (21.02.1456 r.). Dostał się wówczas do niewoli i przed 4.07.1456 r. zrezygnował z kanonii warmińskiej.
1622 - Zmarł Kasper Miaskowski, poeta, zwolennik kontrreformacji.
1794 - Powstanie Kościuszkowskie: W Wilnie pod wodzą płk. Jakuba Jasińskiego wybuchła insurekcja.
1891 - W Janowie Śląskim urodził się Teofil Ociepka, malarz prymitywista.
1899 – Położono kamień węgielny pod budowę hotelu Bristol w Warszawie.
1908 - W Charkowie urodziła się Jadwiga Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka, pilot szybowcowy i samolotowy, spadochroniarz, uczestniczka kampanii polskiej 1939 r.; osadzona w sowieckim obozie w Ostaszkowie, następnie przewieziona do Kozielska; zamordowana przez NKWD w Katyniu w kwietniu 1940 r.; jedyna kobieta wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.
1919 - Dzień po zajęciu Wilna przez oddziały Wojska Polskiego Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał odezwę „Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego”; zapowiedział w niej zasadę samostanowienia ludności w sprawach wewnętrznych, narodowościowych i wyznaniowych.
1920 - Dekretem Naczelnego Wodza i marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie utworzono Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszym dyrektorem MWP został jego współtwórca płk Bronisław Gembarzewski, historyk wojskowości i muzealnik. Do roku 1933 muzeum miało siedzibę przy ul. Podwale 15, a od tego roku zbiory i siedziba mieściły się już w obecnym budynku przy al. Jerozolimskich 3. „Czyniąc zadość powyższej potrzebie, powołuję do życia w Warszawie Muzeum Wojska, jako centralną instytucję muzealną w Polsce, oraz zatwierdzam poniższy status”.
1929 - We Lwowie urodził się Jerzy Abratowski, pianista i kompozytor, autor muzyki do wielu popularnych piosenek, m.in. „Gdy mi ciebie zabraknie”.
1946 - Polska ratyfikowała umowę o utworzeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju Gospodarczego.
1953 - W Poznaniu zmarł prof. Jan Czochralski, chemik, twórca metody wzrostu kryształów, stanowiącej podstawę współczesnej elektroniki. Po wojnie prześladowany przez władze komunistyczne.
1955 - W Olsztynie urodziła się Izabela Trojanowska, piosenkarka, aktorka.
1957 - W Gdańsku urodził się Donald Tusk, historyk, działacz opozycji demokratycznej; przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego; wiceprzewodniczący Unii Wolności; współzałożyciel i od 2003 r. do 2014 r. przewodniczący Platformy Obywatelskiej; premier RP w latach 2007-14; od grudnia 2014 r. przewodniczący Rady Europejskiej; od 2019 przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.
1970 - Górnik Zabrze awansował w wyniku losowania (rzut monetą) do finału piłkarskiego Pucharu Zdobywców Pucharów. Mecze półfinałowe oraz mecz dodatkowy z AS Romą zakończyły się remisami.
1973 - W Nowej Hucie odsłonięty został pomnik Lenina; 18 kwietnia 1979 r. doszło do próby wysadzenia pomnika podjętej przez jednego z robotników zatrudnionych w Hucie im. Lenina; Ostatecznie monument twórcy państwa sowieckiego został zdemontowany 10 grudnia 1989 r., po protestach organizowanych przez Federację Młodzieży Walczącej.
1973 - Premiera filmu „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Stanisława Barei.
1976 - W Warszawie urodzili się Michał i Marcin Żewłakow, piłkarze, reprezentanci Polski; Michał to rekordzista Polski pod względem liczby występów w reprezentacji – 102; Marcin w meczu ze Stanami Zjednoczonymi podczas MŚ 2002 strzelił gola w 64. sekundzie po wejściu na boisko, jest najszybsza w historii mistrzostw świata zdobyta bramka przez zawodnika rezerwowego.
1981 - Rząd wprowadził reglamentację masła, mąki, ryżu i kasz.
1982 - Stan wojenny: Powstała podziemna Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność”; utworzyli ją przywódcy konspiracyjnych struktur regionalnych: Zbigniew Bujak (Mazowsze), Władysław Frasyniuk (Dolny Śląsk), Władysław Hardek (Małopolska), Bogdan Lis (Gdańsk) oraz członek Prezydium Komisji Krajowej - Eugeniusz Szumiejko.
1985 - Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok Sądu Wojewódzkiego w Toruniu w sprawie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.
1986 - W Warszawie przed Sądem Wojewódzkim zakończył się proces przywódców KPN; Leszek Moczulski skazany został na 4 lata więzienia, Krzysztof Król i Adam Słomka na kary po 2,5 roku, a Andrzej Szomański i Dariusz Wójcik na 2 lata pozbawienia wolności.
1989 – Rząd Mieczysława F. Rakowskiego, na skutek protestów społecznych, podjął decyzję o rezygnacji z budowy Elektrowni Jądrowej „Warta” w wielkopolskim Klempiczu.
2002 – W warszawskiej fabryce Daewoo-FSO zawieszono produkcję Poloneza. W praktyce oznaczało to jej zakończenie.
2012 - W Warszawie zmarł Jan Suzin, wieloletni spiker telewizji polskiej.
2017 - W Warszawie zmarł Witold Pyrkosz, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, współtwórca i reżyser kabaretu "Dreptak". nazywany „królem polskich seriali”. współtwórca i reżyser kabaretu „Dreptak”, nazywany był "królem polskich seriali". To pamiętny Pyzdra z „Janosika”, Wichura z „Czterech pancernych i psa”, Balcerek z „Alternatyw 4”, senior rodu Mostowiaków w „M jak miłość” i Duńczyk z filmów „Vabank” i „Vabank 2”. Na scenie zadebiutował w 1955 roku.
2019 – W wieku 85 lat zmarł Stanisław Jędryka, reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor m.in. seriali „Stawiam na Tolka Banana”, „Paragon gola”„Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”.
2021 – W Krakowie zmarł Mirosław Handke, profesor chemii, w latach 1997-2000 minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był autorem reformy systemu oświaty z 1999. Nowy system zastąpił dwustopniową strukturę szkolnictwa, wprowadzając trzyletnie gimnazja, w których naukę rozpoczynano po ukończeniu sześciu klas szkoły podstawowej.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze
