Hołd dla Ojczyzny, który będzie trwać przez wieki. Jan Pietrzak i jego „zakazane piosenki” w nowej książce!

Portal TV Republika, wch 26-03-2024, 17:45
Artykuł
Biały Kruk

Jan Pietrzak – polski satyryk, aktor, piosenkarz i publicysta to niekwestionowany gigant polskiej sceny kabaretowej. Założyciel słynnego kabaretu Pod Egidą od ponad pół wieku jest symbolem polskiej wolności. To niezłomny patriota, błyskotliwy satyryk oraz niezrównany komentator spraw społecznych i politycznych. Artysta zawsze stoi po stronie prawdy, mówiąc to, co myśli, bez względu na możliwe tego konsekwencje. „Mężny i wzruszający, komiczny i prawdziwy – Jan Pietrzak. Bardzo nam potrzebny” – tak mówił o Janie Pietrzaku poeta Zbigniew Herbert.

Działalność twórcza, inteligentne spostrzeżenia, dowcip oraz nierzadko cięty język artysty nadal budzą podziw i zainteresowanie, dlatego szczególną wartość przypisać należy najnowszej publikacji wydanej nakładem wydawnictwa Biały Kruk pt. „Moje zakazane piosenki”. To wyjątkowe dzieło literackie zawierające utwory, które nigdy dotąd nie ukazały się jeszcze w formie książkowej, choć niektóre z nich są szeroko znane w Polsce, a nawet w świecie, jak np. „Żeby Polska była Polską”. To z tą pieśnią na ustach, swoistym hymnem Solidarności w latach 80., Polacy zrzucili okowy komunizmu.

Dziś, kiedy Polska znalazła się na rozdrożu, a wolność i demokracja jak nigdy wcześniej od czasów II wojny światowej są zagrożone, Jan Pietrak zaprasza nas do powrotu do korzeni, do świata, gdzie satyra i poezja zlewają się w harmonijną opowieść o Polsce i jej losach. W tym bardzo bogatym zbiorze (98 pieśni patriotycznych) Pietrzak staje przed nami jako mistrz satyryk, ale również jako wrażliwy poeta, eksplorujący refleksyjnie tematykę narodową i ludzką egzystencję. Jego wiersze, często brzmiące dotąd jedynie na estradzie, teraz są uchwycone w piśmiennictwie, gotowe, aby poruszyć i zainspirować czytelników na nowo.

Tytuł „Moje zakazane piosenki” odnosi się do czasów, gdy twórczość Pietrzaka była zakazana, a sam artysta doświadczał represji ze strony władz. Jednakże, mimo upływu lat, tematyka jego utworów wciąż pozostaje aktualna, a odwaga w ich wyrażaniu nadal budzi podziw. Z niezachwianą postawą patriotyczną Jan Pietrzak staje się głosem narodu, który niezmiennie wierzy w siłę i niezłomność.

Wydanie tej książki staje się czymś więcej niż tylko zapisem twórczości – to akt obrony dziedzictwa kulturowego, które kształtowało polską świadomość przez dziesięciolecia. Przez lata Jan Pietrzak był wielkim artystą, ale także narodową instytucją, która niezmiennie budziła w Polakach ducha walki i wspólnoty. Bogactwem tej publikacji są nie tylko wiersze same w sobie, ale także obszerna warstwa ilustracyjna, składająca się z 175 zdjęć dokumentujących jego życie i działalność artystyczną. To prawdziwa podróż przez ponad pół wieku kulturalnej historii Polski, gdzie z Panem Janem współpracowali najwybitniejsi artyści.

Jan Pietrzak, urodzony w 1937 roku na warszawskim Targówku, to postać niezwykle zasłużona dla polskiej kultury oraz aktywny obrońca wartości patriotycznych. Jego teksty nadal stanowią ważny głos w dyskursie publicznym, który wciąż jest aktualny i potrzebny.
Dzięki tej książce czytelnicy – zarówno starsi, jak i młodsi – będą mieli okazję poznać twórczość Jana Pietrzaka, ale także historię i ducha polskiej walki o wolność. „Moje zakazane piosenki” to nie tylko lektura, ale także manifest patriotyczny, który inspiruje do działania i pielęgnowania dziedzictwa narodowego. Warto sięgnąć po tę publikację, aby zanurzyć się w świecie pełnym mądrości, humoru i patriotyzmu, który Jan Pietrzak oferuje nam w każdym swoim wierszu.

Jan Pietrzak „Moje zakazane piosenki”, wyd. Biały Kruk, 344 str., format 16,5 x 23,5 cm, twarda oprawa.

Sklep Gazety Polskiej – książki, koszulki, akcesoria, prasa (gazetapolska.pl)

Źródło: Biały Kruk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy