Szczątki chińskiej rakiety 5B spadły do Oceanu Indyjskiego

Artykuł
Szczątki ważą aż 18 ton
Fot. Unsplash/SpaceX

Z niepokojem oczekiwana chińska rakieta wróciła do ziemskiej atmosfery i spadła do Oceanu Indyjskiego na północ od Malediwów. Wciąż czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji.

Prognozy komputerowe wskazywały, że gdyby szczątki ważące aż 18 ton wróciły do atmosfery wcześniej, prawdopodobnie znajdowałby się nad północnym Atlantykiem, ale lokalizacja zmieniała się z minuty na minutę.

Według Space Track Space Force dokładne miejsce lądowania pozostawało nieznane aż do momentu lądowania.

Część rakiety Chiński Długi Marsz 5B w zeszłym tygodniu wystrzeliła na orbitę moduł stałej stacji kosmicznej.

Specjaliści śledzili niekontrolowany powrót korpusu rakiety na Ziemię od kilku dni, szacując, kiedy może on ponownie wejść do atmosfery.

Stany Zjednoczone wyznaczyły wcześniej cztery możliwe orbity do ponownego wejścia w grę: trzy nad wodą, jedną nad lądem.

Część rakiety poruszała się z prędkością 18 tys. mil na godzinę, więc eksperci nie byli w stanie oszacować miejsca jej powrotu na Ziemię.

Rakietę wystrzelona 29 kwietnia z wyspy Hainan. Wyniosła ona na orbitę moduł mieszkalny, ale zamiast spaść podczas startu, pusty korpus rakiety osiągnął prędkość orbitalną, co spowodowało umieszczenie go na eliptycznej orbicie wokół Ziemi. Dopiero wtedy zaczął wytracać prędkość i spadać.

Źródło: abcnews

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy