Sukces SpaceX. Pomyślne lądowanie prototypem rakiety na Marsie

Artykuł
Poprzednim czterem prototypom nie udało się bezpiecznie wylądować.
flickr.com

Firma SpaceX przeprowadziła kolejny lot testowy prototypu marsjańskiej rakiety w swojej siedzibie w Teksasie. Srebrny pojazd został wysłany na wysokość około 10 km nad Ziemią, a przed ponownym zapaleniem dwóch silników i wylądowaniem pionowo na lądowisku poddano go serii powietrznych akrobacji. Cały test przebiegł pomyślnie

Pojazd o nazwie SN15 jest piątym prototypem rakiety SpaceX, który podjął próbę takiego lądowania i pierwszym, który zrobił to z powodzeniem, a udane lądowanie potwierdził na swoim Twitterze prezes firmy Elon Musk. 

Poprzednim czterem prototypom nie udało się bezpiecznie wylądować. Wszystkie próby zakończyły się eksplozjami.

Ostatni prototyp, który testowano, SN11, eksplodował podczas lądowania i spadł w tysiącach odłamków na pobliską plażę, Wcześniejszy model, SN10, wylądował w marcu w pozycji pionowej, ale niezależne nagrania z tego wydarzenia pokazały, że około trzech minut później pojazd eksplodował.

Wszystkie dotychczasowe prototypy rakiety Starship od SpaceX były znacznie mniej potężne niż ostateczny produkt przewidziany przez Muska. Podczas gdy większość pojazdów testowych miała trzy silniki, ostateczny statek kosmiczny ma mieć ich ponad 30, w tym oddzielny, masywny booster rakietowy Super Heavy, który służy do wynoszenia ciężaru na orbitę.

Źródło: national-geographic.pl / twitter/@SpaceX

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy