Przejdź do treści
Wojna z terrorystami na Ukrainie trwa [relacja]
FLICKR/ JEDIMENTAT44 /CC BY 2.0

Władze Rosji odpowiedziały na amerykańskie i kanadyjskie sankcje z kwietnia, rozszerzając listę przedstawicieli władz USA i Kanady, którzy mają zakaz wjazdu do Rosji. - Sankcje nie są naszą metodą, ale nieprzyjazne działania zmuszają nas do odpowiedzi - oświadczył rzecznik resortu spraw zagranicznych Aleksandr Łukaszewicz.

23.54

Van Rompuy jedzie w poniedziałek na Ukrainę

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy uda się w poniedziałek do Kijowa, aby rozmawiać o stabilizacji sytuacji na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi, planowanymi na 25 maja - poinformowały służby prasowe Rady Europejskiej.

Van Rompuy rozmawiał telefonicznie z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem. - Przyjąłem zaproszenie premiera i udam się w poniedziałek do Kijowa, aby kontynuować rozmowy o tym, jak stabilizować sytuację na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi 25 maja, jak położyć kres przemocy u nawiązać dialog - oświadczył.

21.30

Odparto atak 40 uzbrojonych ludzi na przejście graniczne

Około 40 uzbrojonych ludzi zaatakowało przejście graniczne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, ale zostali odparci - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Według niej około godziny 18 czasu lokalnego na wiodące do Rosji przejście Izwarino podjechały od strony ukraińskiej dwa minibusy, z których wybiegli napastnicy. Okrążyli oni placówkę graniczną, wycelowując w nią broń i domagając się od jej personelu, by się poddał. Zagrozili, że w przeciwnym razie w ciągu 30 sekund otworzą ogień. 

Gdy funkcjonariusze straży granicznej odmówili spełnienia żądania, placówkę obrzucono butelkami zapalającymi. Obrońcy zaczęli wtedy strzelać. W placówce wybuchł pożar, a napastnicy wsiedli do minibusów i odjechali w głąb terytorium Ukrainy. Nie ma doniesień, by incydent ten spowodował ofiary w ludziach.

20.56

Władze Ukrainy inicjują okrągłe stoły jedności narodowej

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier tego kraju Arsenij Jaceniuk oświadczyli, że inicjują obrady „okrągłych stołów jedności narodowej”, które mają doprowadzić do uregulowania sytuacji w ich państwie.

"Jesteśmy gotowi do rozmów ze wszystkimi, którzy kierują się legalnymi celami politycznymi i gotowi są do ich obrony w sposób zgodny z prawem; z tymi, którzy nie mają krwi na swoich rękach. Zapraszamy do dialogu przedstawicieli sił politycznych i kręgów naukowych, a także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego ze wszystkich regionów do dialogu nad wyzwaniami, stojącymi dziś przed ukraińskim narodem” – napisali we wspólnym oświadczeniu Turczynow i Jaceniuk.

 

20.51

Żyrinowski przysłał separatystom samochód opancerzony

Do separatystów prorosyjskich w Ługańsku, na wschodzie Ukrainy, dotarł opancerzony samochód terenowy podarowany im przez przywódcę prokremlowskiej nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego.

Samochód wjechał na Ukrainę mimo zapewnień jej władz, że w związku z konfliktem z Rosją granica z tym krajem podlega szczególnej ochronie.

Ukraińska Straż Graniczna oświadczyła, że samochód przejechał granicę nielegalnie. Jest to granatowy GAZ-2975 „Tigr” (Tygrys), znany jako rosyjska odmiana amerykańskiego Humvee.

Straż graniczna poinformowała, że samochód został dostarczony do ukraińskiego granicznego punktu kontrolnego w miejscowości Izwarino pod obstawą 35 uzbrojonych mężczyzn, którzy zażądali ochrony w obawie, że pojazd Żyrinowskiego przejmą bojownicy skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego Prawego Sektora.

Urzędnicy graniczni Ukrainy zapewnili, iż postawili w tej sytuacji swych żołnierzy w stan gotowości bojowej i zakazali uzbrojonym ludziom przekraczania granicy. Samochód podjechał jednak do kontroli granicznej prowadzony przez obywatela ukraińskiego. Strażnicy stwierdzili, że kierowca nie posiada dokumentów uprawniających do poruszania się tym pojazdem i nie wpuścili go na Ukrainę – czytamy w komunikacie.

W reakcji na zakaz kierowca ruszył samochodem wprost na szlaban graniczny i choć przebił koła na kolczatce, wjechał na terytorium Ukrainy. - Dalsze działania oddziału ochrony pogranicza zostały zablokowane przez uzbrojonych ludzi, którzy otoczyli "Tigra" szczelnym kołem – poinformowała Straż Graniczna. Pomimo jej wysiłków samochód Żyrinowskiego dotarł do celu.

 

20.21

Reuters: negocjatorzy przedstawiają w Kijowie plan pokojowy OBWE

Międzynarodowi negocjatorzy przedstawiają w czwartek władzom w Kijowie "mapę drogową" rozwiązania ukraińskiego kryzysu - pisze Reuters. Plan pokojowy głosi, że wszystkie strony powinny powstrzymać się od przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań.

20.00

Separatyści ponownie zajęli radę miejską Mariupola, zawieszając na budynku flagę samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Milicjanci nie zdołali powstrzymać około 100-osobowego tłumu.

Usunięto obraz.

Twitter@Euromaidan

19.00

Wicepremier Rosji: Mój samolot nie został wpuszczony nad Ukrainę

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że jego samolot zmierzający do stolicy Mołdawii Kiszyniowa nie został wpuszczony w przestrzeń powietrzną Ukrainy.

- Okazuje się, że do Kiszyniowa będziemy lecieć 4,5 godziny, przez Bułgarię i Rumunię. Ukraina nie przepuszcza nas przez swoją przestrzeń powietrzną. Dobrze, że Ukraina to nie Rosja, bo musielibyśmy lecieć 20 godzin - napisał Rogozin na Twitterze.

Wicepremier, który jest specjalnym przedstawicielem prezydenta Rosji ds. Naddniestrza, poinformował pod koniec kwietnia, że w tym roku chce być na obchodach Dnia Zwycięstwa, 9 maja, w tym regionie Mołdawii. - Przyjmuję zaproszenie od mieszkańców Naddniestrza na uroczystości Dnia Zwycięstwa w Tyraspolu. Tam, w przeciwieństwie do Kijowa, będzie defilada wojskowa - napisał Rogozin na Twitterze 27 kwietnia.

W ostatnich dniach MSZ Mołdawii zwróciło się do ambasadora Rosji w Kiszyniowie Farita Muchametszyna o wyjaśnienie celu wizyty Rogozina w separatystycznym Naddniestrzu, które od początku lat 90. pozostaje faktycznie poza kontrolą władz mołdawskich.

Według rosyjskiego ambasadora wicepremier Rogozin przyjeżdża jako przedstawiciel Władimira Putina. - Przybywa do Kiszyniowa, a następnie jedzie do Tyraspola. Jedzie na jeden dzień, 9 maja, by spotkać się z weteranami. Po obiedzie ma skontrolować budowę obiektów socjalnych, które powstają za rosyjskie pieniądze - poinformował Muchametszyn.

Władze Mołdawii obawiają się, że po anektowaniu ukraińskiego Krymu kolejnym celem Kremla będzie Naddniestrze, którego władze nie kryją chęci przyłączenia regionu do Rosji.

 

18.15

Rosja oskarża USA o złamanie przepisów dot. handlu międzynarodowego

Podczas spotkania Rady Handlu Usługami WTO Rosja oskarżyła USA o złamanie przepisów dotyczących handlu międzynarodowego poprzez nałożenie sankcji na rosyjski sektor bankowy w odpowiedzi na aneksję Krymu - podała AFP, powołując się na anonimowe źródła.

Według rozmówców AFP delegacja rosyjska powiedziała, że sankcje nałożone przez Waszyngton uniemożliwiają rosyjskim dostawcom usług finansowych korzystanie z ich prawa do prowadzenia działalności handlowej, a także stawiają ich w niekorzystnym położeniu na arenie międzynarodowej.

18.13

Rosja wprowadza przedpłaty za gaz dla Ukrainy

Rosja wprowadza od czerwca system przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - poinformowało rosyjskie ministerstwo energetyki. Decyzja ta ma związek z sięgającym kilka miliardów dolarów długiem Ukrainy za to paliwo.

18.10

Biały Dom: Obama nie spotka się w Normandii z Putinem

Prezydent USA Barack Obama nie spotka się w cztery oczy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Normandii 6 czerwca, podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów - poinformował Biały Dom.

"Nie przewidziano spotkania prezydenta Obamy z prezydentem Putinem" podczas tych uroczystości - powiedziała w rozmowie z AFP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden.

17.34

Rosja rozszerzyła sankcje przeciwko USA i Kanadzie

Władze Rosji odpowiedziały na amerykańskie i kanadyjskie sankcje z kwietnia, rozszerzając listę przedstawicieli władz USA i Kanady, którzy mają zakaz wjazdu do Rosji. Nazwiska tych osób nie zostaną jednak ujawnione - poinformowało MSZ w Moskwie.

- Sankcje, ogólnie rzecz biorąc, nie są naszą metodą, ale nieprzyjazne działania zmuszają nas do odpowiedzi. Najnowsze sankcje wprowadzone przez Waszyngton i Ottawę nie są wyjątkiem - oświadczył rzecznik resortu spraw zagranicznych Aleksandr Łukaszewicz. 

Dodał, że lista osób objętych sankcjami nie zostanie opublikowana, a ukarani nimi dowiedzą się o tym, "gdy wystąpią o rosyjską wizę".

17.04

UE może rozszerzyć listę sankcji w związku z kryzysem ukraińskim

UE może znów rozszerzyć listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z kryzysem na Ukrainie, tym razem również o firmy na Krymie, nielegalnie skonfiskowane po aneksji półwyspu przez Rosję - poinformował wysoki rangą unijny dyplomata. CZYTAJ WIĘCEJ...

 

16.54

MSZ Rosji: Ukraina podważa wysiłki OBWE w sprawie rozwiązania kryzysu

Rosyjskie MSZ twierdzi, że Ukraina podważa wysiłki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), mające na celu rozwiązanie kryzysu ukraińskiego. Kijów zakwestionował przeprowadzenie ogólnonarodowego dialogu - podkreślono w Moskwie.

Resort dyplomacji relacjonuje rozmowę telefoniczną, jaką przeprowadził jego szef Siergiej Ławrow z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Zaznacza, że rozmowa ta była związana ze środowym spotkaniem w Moskwie przywódców Rosji i Szwajcarii.

MSZ podkreśla, że głęboki niepokój wywołuje reakcja władz w Kijowie na rezultaty środowego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z rotacyjnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Miał on w Moskwie omówić koncepcję okrągłych stołów, których celem byłoby rozładowanie napięcia na Ukrainie. Tzw. mapę drogową, z konkretnymi krokami, OBWE miało przedstawić wszystkim czterem stronom, które podpisały porozumienie genewskie, czyli Ukrainie, Rosji, USA i UE.

MSZ Rosji zarzuciło władzom w Kijowie, że jedyną reakcją na spotkanie Putina z przewodniczącym OBWE były "niewybredne żarty ze strony (premiera) Arsenija Jaceniuka", które dotyczyły apelu Putina do prorosyjskich separatystów o odłożenie zaplanowanego na 11 maja referendum w sprawie niepodległości wschodnich obwodów ukraińskich.

Moskwa po raz kolejny poradziła władzom w Kijowie, by rozmawiały z narodem ukraińskim bez używania siły.

Sprawa wstrzymania operacji wojskowej, prowadzonej przeciwko prorosyjskim separatystom we wschodzie Ukrainy, pojawiła się także w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej w czwartek przez Ławrowa z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurentem Fabiusem.

Według władz Rosji "bezsensowny" jest zamiar przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie dopóki nie zostanie wstrzymana operacja przeciwko, jak ich nazywa Moskwa, zwolennikom federalizacji Ukrainy, i nie zacznie się ogólnonarodowy dialog w sprawie reform konstytucyjnych.

 

16.25

Merkel: Nie wolno zapomnieć o aneksji Krymu przez Rosję

Kanclerz Niemiec powiedziała, że Zachód nie może przejść do porządku dziennego nad aneksją Krymu przez Rosję; porównała zajęcie półwyspu z aneksją krajów bałtyckich przez ZSRR podczas II wojny światowej.

- Aneksja Krymu to wydarzenie, które wstrząsnęło szczególnie mocno Niemcami i całą Unią Europejską - powiedziała Merkel, dodając, że kraje zachodnie wykazują czasami tendencję do zbyt szybkiego zapominania o tym, co było. Kanclerz zaznaczyła, że zabór półwyspu oznaczał nie tylko zakwestionowanie, lecz wręcz zignorowanie fundamentu powojennej polityki w Europie, jakim jest terytorialna integralność każdego kraju.

15.40

UE OCZEKUJE, ŻE ZA SŁOWAMI PUTINA O KRYZYSIE PÓJDĄ CZYNY

Apel prezydenta Rosji Władimira Putina o przełożenie referendum niepodległościowego na wschodzie Ukrainy i zapowiedź wycofania wojsk znad granicy ukraińskiej mogą pomóc w deeskalacji kryzysu, jeśli za słowami pójdą czyny - oświadczyła UE.

- Przyjęliśmy do wiadomości uwagi prezydenta Putina na temat wyborów prezydenckich na Ukrainie, planowanych na 25 maja, jego apel o przełożenie lokalnego referendum na wschodzie Ukrainy, jak również jego zapowiedź wycofania rosyjskich wojsk znad granicy ukraińskiej - powiedziała Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- To krok, który może pomóc w deeskalacji kryzysu. Będziemy bardzo uważnie obserwować sytuację, aby przekonać się, czy za słowami pójdą czyny - podkreśliła rzeczniczka.

Jak dodała, UE uważa, że jakiekolwiek lokalne referenda niepodległościowe na wschodzie Ukrainy, planowane przez prorosyjskich separatystów na 11 maja, nie powinny mieć miejsca. - UE w pełni popiera terytorialną integralność Ukrainy. Takie lokalne referenda nie mają żadnych demokratycznych podstaw i mogą tylko doprowadzić do dalszej eskalacji kryzysu - powiedziała.

Unia apeluje także do Rosji o odwołanie tzw. mandatu do użycia wojsk na terytorium Ukrainy, udzielonego Putinowi przez parlament - dodała rzeczniczka.

 

14.52

JACENIUK BYŁ W SŁOWIAŃSKU

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk był wczoraj w Słowiańsku, gdzie trwa akcja antyterrorystyczna. Na zdjęciu poniżej premier siedzi w transporterze opancerzonym.

Usunięto obraz.

14.48

PUTIN W SZTABIE ĆWICZEŃ WOJSKOWYCH

Prezydent Władimir Putin obserwował odpalanie najpotężniejszych rosyjskich pocisków rakietowych podczas ćwiczeń wojskowych, prowadzonych w całej Rosji przed obchodami Dnia Zwycięstwa.

Usunięto obraz.

14.43

Jak informuje serwis prasowy Euromajdanu, w Mariupolu grupa uzbrojonych mężczyzn, prawdopodobnie z samoobrony, otoczyło gmach administracji obwodowej.

Usunięto obraz.

 

13.53

PUTIN: KIJÓW MUSI ROZMAWIAĆ Z SEPARATYSTAMI NA RÓWNYCH WARUNKACH

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że ukraiński kryzys jest rezultatem "nieodpowiedzialnej polityki" i że kluc

PAP, twitter, yahoo.com

Wiadomości

Zmarł bohater Powstania Warszawskiego - Tadeusz Jarosz ps. "Topacz"

Znowu spuszczono ze smyczy pseudodziennikarzy z TVN-u by zaatakowali Kaczyńskiego, ale nic z tego!

Rosjanie otwarcie to przyznają: Donald Tusk to polityk z ich marzeń. Kaczyński - to ich koszmar

Kaczyński zdradza, kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta i składa wniosek o wotum nieufności

Sąd uniewinnił podejrzanego o bestialski mord, jednak sędzia nie jest pewny jego niewinności

Szczypiornistki z Lublina bez porażki

Czym zajmuje się portal straty.pl ? Co to takiego i kto go prowadzi?

Ekstraklasa siatkarek: Tylko jeden mecz awansem

Łabno: rząd i Sejm są zobowiązane działać w granicach prawa

Puchar Europy: Koszykarki Zagłębia prowadzą w grupie

Lewica zlikwiduje tradycyjną rodzinę?

Do zwycięstwa nie wystarczyło 17 punktów Sochana

Żaryn: na komisji Stróżyka nie było żadnych konkretów

Koalicja 13 grudnia sobie nie żałuje. Większa kasa, nowe przywileje

Zakatował matkę na śmierć, usłyszał wyrok

Najnowsze

Zmarł bohater Powstania Warszawskiego - Tadeusz Jarosz ps. "Topacz"

Sąd uniewinnił podejrzanego o bestialski mord, jednak sędzia nie jest pewny jego niewinności

Szczypiornistki z Lublina bez porażki

Czym zajmuje się portal straty.pl ? Co to takiego i kto go prowadzi?

Ekstraklasa siatkarek: Tylko jeden mecz awansem

Znowu spuszczono ze smyczy pseudodziennikarzy z TVN-u by zaatakowali Kaczyńskiego, ale nic z tego!

Rosjanie otwarcie to przyznają: Donald Tusk to polityk z ich marzeń. Kaczyński - to ich koszmar

Kaczyński zdradza, kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta i składa wniosek o wotum nieufności