Przejdź do treści
Republika Były premier Mateusz Morawiecki będzie gościem Tomasza Sakiewicza w "Politycznej kawie" o godzinie 11.30
09:23 Wielkopolskie: po kolizji w Lesznie odblokowano jeden pas S5 w kierunku Poznania
07:54 USA: grupa około 70 amerykańskich pisarzy w otwartym liście do wydawnictw zaapelowała, by obiecały, że nie będą publikować książek stworzonych przez użyciu sztucznej inteligencji
Wydarzenie W niedzielę 29 czerwca o godz. 14 przed ratuszem w Zamościu odbędzie się obywatelski protest przeciw lokowaniu nielegalnych imigrantów
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ważna deklaracja światowych mocarstw. Ma zapobiec wojnie nuklearnej

Źródło: Fot. Canva

Francja, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i USA podpisały w poniedziałek deklarację ws. zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigowi zbrojeń, która głosi, że „wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć". Komunikat zamieszczono na stronach Białego Domu

Francja, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i USA „uważają, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i ograniczenie strategicznego ryzyka jest ich najważniejszą odpowiedzialnością" - napisano w oświadczeniu.

- Uznajemy, że wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć (...), uznajemy też, że broń nuklearna - tak długo, jak będzie istniała - powinna służyć celom obronnym, odstraszaniu agresji i zapobieganiu wojnie. Wierzmy głęboko, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni - czytamy w komunikacie.

- Ponownie kładziemy nacisk na znaczenie zapobiegania nuklearnym zagrożeniom i podkreślamy wagę zachowania naszych dwustronnych i wielostronnych porozumień i zobowiązań w sprawie nierozprzestrzeniania (broni nuklearnej), rozbrojenia i kontroli zbrojeń oraz stosowania się do tych umów - głosi oświadczenie.

- Pozostajemy zobligowani przez Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NTP), włącznie z Artykułem VI zobowiązującym do „prowadzenia negocjacji w dobrej wierze w sprawie powstrzymania nuklearnego wyścigu zbrojeń (...) i w sprawie traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą i efektywną kontrolą międzynarodową" - napisali sygnatariusze porozumienia.

ZOBACZ: Chiny mają zaangażować się do ochrony klimatu

- Podkreślamy, że pragniemy współpracować ze wszystkimi państwami, aby stworzyć klimat korzystny dla postępu w działaniach na rzecz rozbrojenia, których ostatecznym celem jest świat bez broni nuklearnej - czytamy dalej.

- Mamy zamiar kontynuować zabiegi dwustronne i wielostronne o podejmowanie działań dyplomatycznych, aby unikać konfrontacji militarnych, wzmocnić stabilność i przewidywalność (sytuacji międzynarodowej), wzmocnić wzajemne zrozumienie i zaufanie oraz zapobiec wyścigowi zbrojeń, z którego nikt by nie skorzystał, i który byłby niebezpieczny dla wszystkich - napisano w oświadczeniu.

- Mamy zdecydowany zamiar kontynuować konstruktywny dialog, z zachowaniem wzajemnego szacunku i uznaniem wzajemnych interesów i niepokojów związanych z bezpieczeństwem - głosi ostatni akapit deklaracji.

W październiku Departament Stanu USA ujawnił liczbę amerykańskich głowic nuklearnych, która we wrześniu 2020 roku wynosiła 3750. To odejście od polityki poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, który podjął decyzję o utajnieniu tych danych.

Arsenał broni nuklearnej Stanów Zjednoczonych jest mniejszy, niż w 2019 roku, gdy liczba głowic wynosiła 3850. Jeszcze w 2003 roku przekraczała ona 10 tys., a w 1967 roku - gdy była najwyższa - wynosiła 31 255.

ZOBACZ: Rząd USA zamierza upublicznić dokumenty ws. UFO. Zobacz nagranie

Administracja USA ogłosiła w lutym, że przedłuży na pięć lat układ z Rosją z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START.

Ma on zapewnić weryfikowalne przestrzeganie przez Rosję limitów rozmieszczania rakiet międzykontynentalnych, pocisków SLBM (wystrzeliwanych z okrętów podwodnych) i ciężkich bombowców strategicznych do 5 lutego 2026 roku

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

PAP

Wiadomości

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i upałami. Wiemy, których województw dotyczy

Totalna porażka akcji Giertycha. SN pozostawił bez dalszego biegu ponad 50 tys. protestów wyborczych

POLSTR zamiast WIBOR-u. Nowy wskaźnik zmieni rynek kredytów

Müller radzi Szłapce: najpierw zaufanie, potem komunikacja

Udana akcja Ruchu Obrony Granic. Przeprowadzili zatrzymanie obywatelskie nielegalnych migrantów [WIDEO]

Butelki, petardy i kamienie kontra gaz łzawiący i pałki. W Belgradzie doszło do poważnych starć policji z protestującymi [WIDEO]

Prokuratorzy będą szkoleni z zakładania kajdanek? Bodnar akceptuje pomysł

Remigiusz Mróz chciał uszczypnąć prezydenta. Riposta przyszła szybko

Nocna obława policji w Limanowej: strzały w Starej Wsi

90-letni turysta oszukany przez taksówkarza. Kurs za 400 euro

Europa: ponad 66 000 zgonów rocznie z powodu hałasu

USA po atakach na Iran. Najpierw muszą wiedzieć, żeby rozmawiać

Incydent w Pradze: chińska dyplomacja planowała atak na Hsiao Bi-khim

Młodzi sięgają częściej po AI. Są jednak wątpliwości co do wiarygodności

Tysiące ludzi protestowało w Belgradzie. Domagają się przedterminowych wyborów

Najnowsze

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i upałami. Wiemy, których województw dotyczy

Udana akcja Ruchu Obrony Granic. Przeprowadzili zatrzymanie obywatelskie nielegalnych migrantów [WIDEO]

Butelki, petardy i kamienie kontra gaz łzawiący i pałki. W Belgradzie doszło do poważnych starć policji z protestującymi [WIDEO]

Prokuratorzy będą szkoleni z zakładania kajdanek? Bodnar akceptuje pomysł

Remigiusz Mróz chciał uszczypnąć prezydenta. Riposta przyszła szybko

Totalna porażka akcji Giertycha. SN pozostawił bez dalszego biegu ponad 50 tys. protestów wyborczych

POLSTR zamiast WIBOR-u. Nowy wskaźnik zmieni rynek kredytów

Müller radzi Szłapce: najpierw zaufanie, potem komunikacja