Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Watykan/ Papież jedzie do serca Europy: Luksemburga i Belgii

Źródło: FB/ Université catholique de Louvain

Papież Franciszek w czwartek rano rozpoczyna 46. zagraniczną podróż, w trakcie której odwiedzi Luksemburg i Belgię. Po niedawnej pielgrzymce na krańce Ziemi - jak nazwano jego rekordowo daleką i długą wyprawę do Azji i Oceanii - papież złoży wizytę w sercu Europy.

W Luksemburgu Franciszek spędzi w czwartek około ośmiu godzin. Następnie uda się do Belgii, gdzie pozostanie do niedzieli.

Ta podróż będzie różnić się od kilku poprzednich.

 

Dokąd podróżował papież Franciszek ostatnio?

Franciszek, nazywany "papieżem peryferii", odwiedził ostatnio Indonezję, dwa ubogie kraje: Papuę- Nową Gwineę i Timor Wschodni, a następnie Singapur. Niemal dokładnie rok temu był w Marsylii, a głównym motywem jego wizyty była migracja. W zeszłym roku odwiedził też Mongolię, gdzie nie był żaden z jego poprzedników, a wcześniej - Bahrajn.

Po powrocie z Azji i Oceanii papież powiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie: "Pierwszą refleksją, jaka nasuwa się spontanicznie po tej podróży, jest to, że w myśleniu o Kościele wciąż jesteśmy zbyt eurocentryczni lub, jak to się mówi, +zachodni+".

"A tymczasem Kościół jest w istocie znacznie większy, o wiele większy niż Rzym i Europa" - zaznaczył Franciszek.

 

Franciszek w krajach instytucji

Tydzień później papież udaje się do dwóch krajów - monarchii, państw założycielskich Unii Europejskiej i siedzib jej instytucji. Są to Wielkie Księstwo Luksemburga - symbol zamożności i wysokiej jakości życia oraz Królestwo Belgii - jeden z najbardziej rozwiniętych krajów Europy.

 

W obu krajach katolicy stanową większość, ale społeczeństwa są mocno zlaicyzowane.

W Watykanie podkreśla się, że papież udaje się do Belgii, a nie do instytucji UE.

W papieskich przemówieniach oczekuje się odwołań do historii Europy i jej chrześcijańskich korzeni, do obecnych wyzwań i sytuacji na kontynencie oraz do polityki unijnej. Franciszek przemówi do Europy z samego jej serca - podkreślają watykaniści.

W Belgii, gdzie społeczeństwem wstrząsnął skandal pedofilii w Kościele i kilkaset zgłoszeń dotyczących przypadków takich nadużyć, Franciszek być może spotka się z grupą ofiar. Zapewne nawiąże też do tej sprawy w wystąpieniu skierowanym do belgijskiego duchowieństwa.

 

Najstarsza uczelnia na świecie

Jednym z głównych powodów wizyty papieża w tym kraju jest przypadający w przyszłym roku jubileusz 600-lecia założenia Katolickiego Uniwersytet w Lowanium. To najstarszy katolicki uniwersytet na świecie. Założył go książę Brabancji Jan IV, a zatwierdził bullą z grudnia 1425 roku papież Marcin V. Z uczelnią tą był związany m.in. duchowny, pisarz i uczony Erazm z Rotterdamu.

W czasie rewolucji francuskiej uniwersytet zniesiono. Przywrócony został za rządów holenderskich, ale już jako uczelnia państwowa.

W 1968 roku uniwersytet podzielono w wyniku waśni narodowościowej na dwie niezależne uczelnie. Część niderlandzkojęzyczna pozostała w Leuven, czyli w historycznej siedzibie, a część francuskojęzyczna została przeniesiona do zbudowanego specjalnie w tym celu Louvain-la-Neuve. Franciszek odwiedzi obie te uczelnie.

W niedzielę rano w nuncjaturze apostolskiej odbędzie się prywatne spotkanie papieża z ustępującym wkrótce przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. To jedyne zapowiedziane w programie spotkanie Franciszka z przedstawicielem władz UE.

Na zakończenie wizyty papież odprawi mszę na stadionie w Brukseli; oczekuje się na niej ok. 35 tys. osób.

Źródło: PAP

Wiadomości

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Najnowsze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami