Federalne stowarzyszenie Centrów Badań i Informacji o Antysemityzmie (Rias) udokumentowało w ubiegłym roku w Niemczech 4 782 incydenty antysemickie - o prawie 83 proc. więcej niż w 2022 roku i więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
Gwałtowny wzrost liczby takich ataków i wrogości wobec Żydów w Niemczech nastąpił od czasu ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael 7 października. Według raportu od tego czasu do końca ubiegłego roku odnotowano 2 787 incydentów.
Jak informuje Rias, pod koniec roku wzrosła liczba brutalnych incydentów. Do około dwóch trzecich wszystkich przypadków skrajnej przemocy, ataków i gróźb doszło po 7 października.
"Żydzi są nękani, zastraszani i atakowani we wszystkich dziedzinach życia. Od 7 października otwarte życie żydowskie stało się jeszcze mniej możliwe niż wcześniej", podkreślił we wtorek szef Rias Benjamin Steinitz, cytowany przez portal stacji ZDF.
Federalne stowarzyszenie Centrów Badań i Informacji o Antysemityzmie utrzymuje w jedenastu krajach związkowych sieć ośrodków, w których osoby poszkodowane lub świadkowie mogą udokumentować antysemickie incydenty.
Obejmują one ataki i groźby, ale także nękanie lub wrogość, które nie zawsze są ścigane. Dane te różnią się zatem od oficjalnych statystyk dotyczących przestępczości.