Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do migrantów ekonomicznych, aby nie przybywali do Europy, ponieważ żadne państwo europejskie nie będzie już dłużej krajem tranzytowym. – Nie wierzcie przemytnikom. Nie ryzykujcie swojego życia i swoich pieniędzy. To wszystko na nic – powiedział Tusk po spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Jak dodał, Unia Europejska nie pozostawi Grecji samej.
Przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się w Atenach z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, aby porozmawiać o kryzysie imigracyjnym.
Jedność ponad podziałami
Tusk podkreślił, że celem jego podróży po Europie jest zbudowanie konsensusu ws. sposobu rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Jak dodał, Grecja jest najbardziej dotkniętym krajem, a wykluczenie jej ze strefy Schengen "nie jest ani celem, ani środkiem".
Przewodniczący Rady Europejskiej ocenił, że należy unikać podziałów pomiędzy krajami, ponieważ obniżają one wyłącznie wzajemne zaufanie. Według niego jednostronne decyzje polityczne, chociaż są zrozumiałe w kontekście krajowym, to w rzeczywistości są szkodliwe dla "europejskiego ducha solidarności".
– Chciałbym zaapelować do wszystkich potencjalnych nielegalnych imigrantów ekonomicznych, gdziekolwiek są. Nie przybywajcie do Europy. Nie wierzcie przemytnikom. Nie ryzykujcie swojego życia i swoich pieniędzy. To wszystko na nic. Grecja lub jakikolwiek inny kraj europejski nie będzie już krajem tranzytowym – apelował.
"Grecja jest głównym punktem wejścia migrantów do UE"
Według Tuska należy znacznie zwiększyć wsparcie dla syryjskich uchodźców oraz krajów sąsiadujących z Syrią, a także pomóc krajom członkowskim UE. Były premier Polski wyraził również zadowolenie z wczorajszej zapowiedzi Komisji Europejskiej, która ogłosiła nowy instrument pomocy państwom UE. W nagłych wypadkach będą one mogły liczyć na pomoc w wysokości 700 mln euro.
Przewodniczący RE ocenił, że sytuacja wzdłuż zachodniego szlaku bałkańskiego jest "naprawdę dramatyczna". – W tej chwili Grecja jest głównym punktem wejścia migrantów do UE. Sytuacja tutaj jest o wiele bardziej złożona i skomplikowana. – dodał.
"Unia Europejska nie pozostawi Grecji samej"
Tusk zapowiedział także, że udaje się teraz do Turcji, ponieważ współpraca z tym państwem, to jeden z priorytetów. – Grecja i Grecy płacą bardzo wysoką cenę za problem, którego nie stworzyli. Chcę bardzo wyraźnie stwierdzić, że Unia Europejska nie pozostawi Grecji samej – zakończył.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
„Süddeutsche Zeitung”: Prawdopodobna druga kadencja Tuska
Kilkudziesięciu podejrzanych o zbrodnie wojenne wśród uchodźców