Przejdź do treści
Szef unijnej misji doradców: Wojna trwa, ale Ukraina nie rezygnuje z reform
MPD01605/flickr. com ./CC

Pomimo wojny na wschodzie Ukrainy i trudności gospodarczych, w kraju tym wprowadzane są na razie wstępne i ostrożne reformy - powiedział w Brukseli szef unijnej misji, doradzającej Ukrainie w reformach sektora bezpieczeństwa cywilnego, Kalman Mizsei.

– Pomimo skrajnych trudności oraz mimo kłopotów finansowych, z którymi zmaga się Ukraina, mogę poinformować z ostrożnym optymizmem, że w wielu dziedzinach mają miejsce wstępne, bardzo niepewne wysiłki reformatorskie – powiedział Mizsei grupie dziennikarzy.

– Nie spieszyłbym się zatem z osądem, że w tak katastrofalnej sytuacji, w jakiej jest Ukraina, nie można się reformować – dodał. Przyznał, że reformowanie państwa, które jest "tak źle skonstruowane", to ogromne wyzwanie.

Przykładem postępów jest podjęta pod koniec 2014 roku – nie bez międzynarodowej presji – reforma prokuratury. – Sytuacja prawna prokuratury na Ukrainie idzie w kierunku standardów europejskich i oddala się od norm sowieckich – ocenił Mizsei.

Ukraińcy pracują też m.in. nad reformą sądownictwa i milicji, która zresztą ma niebawem zostać przemianowana na policję.

Jak ocenił Mizsei, u podstaw dysfunkcjonalności państwa ukraińskiego leży jednak korupcja. – Aby ją zwalczać potrzeba kombinacji różnych działań: zmian w prawie, większej odpowiedzialności, odrzucenia politycznej ingerencji, lepszej kontroli, a także wyższych wynagrodzeń w sądownictwie, prokuraturze oraz w policji. Wyzwania są ogromne (...) Korupcją przesiąknięte są całe struktury – powiedział.

W Indeksie Percepcji Korupcji organizacji Transparency International w 2014 roku Ukraina zajęła 142. miejsce na 174 badane kraje, uzyskując 26 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie wartość 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W październiku ubiegłego roku ukraiński parlament zatwierdził pakiet ustaw antykorupcyjnych.

Unijna misja doradcza na Ukrainie działająca w ramach Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE została ustanowiona pod koniec 2014 roku z inicjatywy Polski, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ma doradzać władzom ukraińskim w dziedzinie planowania i wdrażania reform sektora bezpieczeństwa cywilnego, w tym policji, prokuratury i sądownictwa.

Obecnie misja wciąż rekrutuje personel; na razie liczy 56 osób, ale docelowo ma mieć 100 pracowników z zagranicy oraz 70 ukraińskich.

Misja będzie miała swoją siedzibę w Kijowie i przez pierwsze 12 miesięcy będzie dysponowała budżetem w wysokości ponad 13 milionów euro. Mandat misji ma potrwać dwa lata, ale - jak powiedział jej szef - może to być za krótki czas na osiągnięcie jej celów. – W przypadku kraju o tak złej konstrukcji nawet doprowadzenie do sytuacji, w której będziemy mogli powiedzieć, że Ukraina osiągnęła punkt zwrotny może wymagać więcej czasu niż dwóch lat – ocenił Mizsei.

Według unijnych źródeł aby można było mówić o powodzeniu misji, potrzeba nawet pięciu czy sześciu lat.

pap

Wiadomości

Sophia Loren hucznie świętowała swoje 90. urodziny!

Jaka będzie ta sobota? Sprawdź prognozę pogody!

Stany alarmowe na Odrze. Co z Wrocławiem? Sprawdź!

Przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Jakubiak: Nie byłoby tego kataklizmu. Można było to zrobić

...przez ściśnięte gardło - reportaż Janusza Życzkowskiego

Cofki na dopływach Odry. Co ma na to wpływ?

Fala na Odrze uległa spłaszczeniu. Czy to dobrze?

Hezbollah potwierdził śmierć swego głównego dowódcy

Selfie z niedźwiedziem - "atrakcja turystyczna" groźna dla ludzi i zwierząt

Woda we Wrocławiu powoli zaczyna opadać. Szczyt w Brzegu Dolnym

Chcą ograniczyć opiekę medyczną dla migrantów

WOT chcieli rozwiązać, za kasę dla strażaków aresztować. Połkną własne języki?

Uściński: kryzys pokazał jedno - rząd sobie nie radzi

Uwaga na oszustów! Próbują wyłudzić pieniądze od powodzian

Najnowsze

Sophia Loren hucznie świętowała swoje 90. urodziny!

Jakubiak: Nie byłoby tego kataklizmu. Można było to zrobić

...przez ściśnięte gardło - reportaż Janusza Życzkowskiego

Cofki na dopływach Odry. Co ma na to wpływ?

Fala na Odrze uległa spłaszczeniu. Czy to dobrze?

Jaka będzie ta sobota? Sprawdź prognozę pogody!

Stany alarmowe na Odrze. Co z Wrocławiem? Sprawdź!

Przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce